Antradienis, 19 kovo, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Tether ir kiti stablecoinai. Kam jie reikalingi?

Tether

Tether yra kriptovaliuta, kuri sukurta specialiai pririšti ją prie JAV dolerio ir euro 1:1 santykiu. Idėja yra turėti tokią kriptovaliutą, kuri yra stabili kaip doleris, tačiau operatyvi, kaip bitcoinas.

Ji sukurta 2015 metais pavadinimu Realcoin. Šiandien ji turi tokį pavadinimą (USDT), o kapitalizacija yra virš 2 mlrd. USD.

Kompanija Tether Limited bazuojasi Honkonge, turi atstovybes Šveicarijoje, sklinda gandai, kad registruota Mergelių salose.

Be to, Tehter Limited vadovai užima tas pačias pareigas Bitfinex kriptobiržoje. Dėl ko yra kritikuojami ir net sulaukė JAV teisėsaugos dėmesio.

Taip pat kompanija tvirtina, kad kiekvienas Tether žetonas padengtas $1 suma, kuri visa saugoma banko sąskaitoje. Tačiau to įrodymų dar niekas nematė.

 

Tik WhitePaper teigiama, kad kai vartotojai perka Tether, fiat pinigai eina į banko sąskaitą, o klientas gauna naujai išleistus žetonus. Kai vartotojas parduoda žetonus, fiat pinigai išeina iš sąskaitos, o žetonai panaikinami.

Be abejo, Tether žetonas susietas ne tik su JAV doleriu. Jis gali būti susietas su bet kokia fiat valiuta, kuria vartotojas atsidaro depozitą. Doleris yra tik populiariausias variantas.

Iš principo, galima pavadinti, fiat pinigų naudojimas per bitcoin blokchain technologiją.

Kam to reikia?

Manoma, kad beveik visi, prekiaujantys kriptobiržose turi Tether’io. Bitfinex biržoje vartotojų depozitai JAV doleriais ir laikomi USDT’ais. Bitfinex ir Tether kūrėjai yra tie patys žmonės.

Dauguma kriptobiržų tiesiog negali priimti klientų depozitų fiat valiutomis – bankai atsisako su jomis bendradarbiauti. ir čia stablecoinas yra puiki išeitis.

„Teteriais” operacijas atlieka ir kriptobiržos tarpusavyje, taip sėkmingai apeidamos bankus.

Bet to Tether vartotojai gali naudoti bet kur, bet kada, greitai ir sąlyginai pigiai. Brangus tik jų konvertavimas atgal į fiat.

Dėl ko jaudinamasi?

Kompanija Tether Limited turi laikyti savo rezervuose JAV dolerius, kad padengtų visus išleistus USDT žetonus. Bet kada žetonų laikytojas gali iškeisti USDT į USD 1:1 santykiu.

Aišku, viešoje erdvėje pasirodo abejonės, ar kompanijai tikrai turi tiek rezervų, kiek yra išleistų žetonų. Kyla klausimas: kiek rezervų yra ir kur jie laikomi?

Ir tai sužadina įvairias konspiracijos teorijas: atseit Bitfinex galimo USDT „iš oro” ir pirko BTC, kad palaikytų kainą. Kažkas atrado „dėsningumą”, kad bitcoin kaina krenta tada, kai išleidžiami nauji tether ir t.t. ir pan.

Remiantis Coinmarketcap duomenimis (straipsnio rašymo metu) Tether kapitalizacija yra virš 2.5 mlrd. USD. Vadinasi, tiek turi būti žetonų ir tokio dydžio turi būti kompanijos rezervai (įsipareigojimai).

O rinkos dalyviai su juristais ir auditoriais vis bando surasti akivaizdžius įrodymus, kad kompanija tuos pinigus turi.

Ir va čia kyla didžiulis klausimas:

Kas bus su kriptorinka, jei Tether bus ne toks jau stabilus arba, apskritai, su juo kils kokios problemos?

Klausimas rimtas. Nes žetono žlugimas sugriaus ir visą kriptorinką.

Viskas remiasi pasitikėjimu. Todėl ne be reikalo Tether pristatymui naudojamas Neurolingvistinis programavimas. Tik įsiklausykite – Stabilus žetonas! Stabilus!

OK, bro, jis stabilus, nėra ko jaudintis…

Kompanija neigia visus gandus ir teigia pasiryžusi iš karto apkeisti visus USDT į USD JAV piliečiams. Tuo pačiu pačia kompanija domisi JAV teisėsauga, su kuria ši bendradarbiauja.

Be to kompanija Tether žetonus jau leidžia su atitinkamų institucijų priežiūra.

Kitos „stabilios”

Šių metų kovą pasirodė pranešimai, kad sukurtos dar dvi naujos stabilios kriptovaliutos-stablecoinai: TrueUSD ir Saga.

Tether ir kiti stablecoinai. Kam jie reikalingi?
Šaltinis: Trusttoken.com

Naujų „substitutų” atsiradimą lėmė patogumas, toks itin reikalingas biržoms: ir prekybai, ir tarpusavio atsiskaitymams.

Pirmoji birža, pradėjusi naudoti TrueUSD, buvo Bittrex. Joje Tether galima iškeisti į TrueUSD per bitcoiną. O į dolerius galima iškeisti tik užpildžius KYC/AML.

TUSD išleidžiami tik tada, kai registruoti vartotojai juos perka. Pirkimai atliekami per Ethereum tinklo Smart Contract’us

Labai kažkuo TUSD nesiskiria nuo USDT. Privalumu laikomas auditas, kuris patvirtina, kad visi žetonai padengti doleriais 1:1 (USDT atveju su auditu iškilo nemalonus skandalas).

Pati kompanija TrustToken planuoja leisti daugiau žetonų, padengtų kokiu nors turtu.

Straipsnio rašymo metu jau buvo išleista 38 624 457 vnt TUSD žetonų. Kas, pagal idėją, pilnai turi atitikti $38 624 457 bankų sąskaitose.

Saga kuria Šveicarijos nekomercinė organizacija. Saga Foundation. Projekte dalyvauja buvęs Izraelio banko valdytojas ir JPMorgan Chase International pirmininkas; ekonomikos Nobelio laureatas; VIX indekso kūrėjas; finansinių ateities sandorių pionierius ir CME Group garbės pirmininkas – žodžiu, finansų rinkų grietinėlė.

Jų tikslas sukurti priemonę grynai atsiskaitymams ir netinkama spekuliacijoms. Kitaip tariant, jei priimi bitcoin, sukuri savo kriptovaliutą.

Kadangi projekto vykdytojai nieko kito nemoka, tai Saga turės visus fiat valiutų atributus: depozitiniai rezervai bankuose,  bus pririšta prie TVF taikomų SDR. Žodžiu, grynas fiat’as blockchaine. Ko ir norėta išvengti, kuriant bitcoin.

Tether ir kiti stablecoinai. Kam jie reikalingi?
Šaltinis: Saga.org

Bet realybė yra tokia, kad dėl spekuliantų biržoms prireikė bankinių paslaugų. O bankams jų neteikiant, teko kurti „stablecoinu” – skaitmeninius fiat atitikmenis. Ir Saga ruošiasi čia užimti rinkos dalį.

SGA žetonų bus galima įsigyti šių metų pabaigoje už eterius arba fiat perlaidas.

Išvada

Decentralizuotos valiutos pradėjo gyventi visai kitokį gyvenimą nei Satoshi Nakamoto buvo numatęs kuriant bitcoin.

Jei bitcoin būtų naudojamas vien tik atsiskaitymams, tai daugiau kriptovaliutų gal ir nereikėtų. Ir biržų nereikėtų. Ir spekuliantų nebūtų.

Bet žmogaus psichologija ir neribotos blockchain galimybės padarė tai, ką mes matome dabar. Įvairiapusiškumas leidžia rinktis ir rinką daro tikrai demokratiška.

Tik fiat apologetai į ją ateina su savo centralizacijos paradigmomis. Jie turi didžiulį moralinį bei finansinį palaikymą. Jų atėjime yra didelė grėsmė kiriptorinkoms, nes vien tik Saga sukūrimas suvulgarina visą kripto reikalą.

Daugiau Stablecoin’ų

STASIS

BitUSD

DAI

ICBCoin?

Carbon

Basecoin

EURS

USD Coin

Comments are closed.