Kaip pasirinkti investavimo regioną?

Investavimo regionas. Nors akcijų rinkos yra globalios ir ženklūs pokyčiai kaip banga nuvilnija per visą pasaulį, vis dėlto kiekvienas regionas ir kiekviena šalis turi specifinę situaciją ir todėl jų akcijų rinkų perspektyvos nėra identiškos. Du esminiai faktoriai, lemiantys akcijų rinkų patrauklumą, yra akcijų pigumas ir regiono ar šalies makroekonominė situacija bei perspektyvos.

Šiame straipsnyje susitelksime ties pirmuoju aspektu ir pabandysime nustatyti, kiek skirtinguose regionuose ir šalyse akcijų rinkos yra neįvertintos ar pervertintos.

Pirmiausia pasižiūrėkime, kokia akcijų rinkos būklė skirtinguose regionuose. Svarbus rodiklis, padedantis įvertinti regiono akcijų rinką, yra suminės bendrovių kapitalizacijos ir suminio grynojo pelno santykis (vidutinis P/E). Šis dydis skaičiuotas, remiantis nurodyto regiono indeksą sudarančiomis bendrovėmis. Kuo didesnis regiono vidutinis P/E, tuo brangesnės yra to regiono akcijos, ir atvirkščiai.

Taip pat naudingos informacijos suteikia ilgo laikotarpio indekso grafikai. Iš jų galime matyti, kokias maksimalias reikšmes indeksai buvo pasiekę prieš krizę 2007 metais. Kiek krito iki dugno 2009 m. ir kiek pakilo nuo to laiko. Įdomiausia palyginti indeksų pokyčius nuo buvusios viršūnės iki dabar, taip pat prieaugį nuo dugno iki dabar.

Geriausias investavimo regionas

Šioje lentelėje pateikta informacija, remiantis šaltiniais: https://etfdb.com, https://www.msci.com/ ir https://www.bloomberg.com/; pokyčiai skaičiuoti iki š.m. spalio 21 d.

Kaip pasirinkti investavimo regioną?

Kaip matome, pagal P/E rodiklį savo pigumu lygių neturi Centrinės ir Rytų Europos akcijos. Iš jų virš 70% sudaro Rusijos bendrovių akcijos. Kituose regionuose šis rodiklis svyruoja gana siaurame intervale nuo 12 iki 16,3, o brangiausios yra Lotynų Amerikos akcijos.

Centrinės ir Rytų Europos regiono indeksas taip pat demonstruoja prasčiausius rezultatus, skaičiuojant nuo 2007 m. viršūnės- kritimas nuo jos siekia 46%. Vienintelis regionas, kurio indeksas pakilo virš buvusios viršūnės, yra JAV (+12%). Žiūrint į indekso pokytį nuo 2009 metais pasiekto dugno, mažiausias prieaugis yra Vakarų Europoje (67%) ir Japonijoje (73%). Ženklius prieaugius – po 141% – demonstruoja Azijos (be Japonijos) ir Centrinės ir Rytų Europos regionai.

Tai galima paaiškinti tuo, kad šių besivystančių regionų akcijos buvo tarp labiausiai kritusių krizės metu. Lyderės pagal augimą yra JAV akcijos- net 155% nuo dugno. Apibendrinant galima teigti, kad silpniausiai yra įvertintos Centrinės ir Rytų Europos, o labiausiai- Lotynų Amerikos bei JAV akcijos, pastarųjų kainos netgi viršijo prieškrizinį lygį.

Pelningumas

Dar vienas svarbus kriterijus, nusakantis akcijų įvertinimą, yra jų pelningumo palyginimas su vyriausybės ilgalaikių vertybinių popierių pelningumu. Akcijų pelningumu vadiname suminio bendrovių grynojo pelno ir suminės kapitalizacijos santykį (dydį, atvirkščią P/E). Jeigu bendrovės visą pelną išmokėtų dividendų pavidalu ir į mokesčius neatsižvelgtume, tai akcijų pelningumas būtų lygus gautam dividendiniam pelningumui.

Tačiau negalime paprastai palyginti skirtingų šalių akcijų pelningumų, nes ženkliai skiriasi palūkanų normos ir vyriausybės vertybinių popierių pelningumai. Jeigu konkrečioje šalyje pastarųjų pelningumas yra didesnis negu akcijų, nėra prasmės investuoti nuolat banguojančioje akcijų rinkoje, kai galima pasitenkinti didesne ir žymiai saugesne grąža iš vyriausybės vertybinių popierių.

Svarbus dydis, nusakantis akcijų rinkos patrauklumą konkrečioje šalyje- akcijų ir vyriausybės vertybinių popierių pelningumų skirtumas, kurį pavadinome SABYD (iš anglų k.: Stocks And Bonds Yield Difference). Didžiųjų valstybių akcijų bei vyriausybės vertybinių popierių (10 metų) pelningumai ir jų skirtumai SABYD pavaizduoti šiame grafike (duomenų šaltiniai: https://etfdb.com ir https://www.etftrends.com)

Kaip pasirinkti investavimo regioną?

* – skaičiuojant akcijų pelningumą, vietoj P/E naudotas P/E būsimas.

***

Kaip matome, Rusijos akcijų rinka yra vienvaldis lyderis- jos akcijų pelningumas viršija 20%, o SABYD siekia net 14%. Akivaizdu, kad investuotojai šią rinką laiko labai rizikinga, bet kažin ar tai pateisina išskirtinį akcijų pigumą, netgi lyginant su istoriniais Rusijos rodikliais (istoriškai šioje šalyje akcijų pelningumas siekė apie 13%, o vidutinis P/E- 7,7).

Patrauklios atrodo ir Japonijos, Vokietijos, Kinijos bei Didžiosios Britanijos akcijų rinkos. Netgi JAV rinka, kuri, kaip matėme, buvo viena brangiausia tarp regionų, pagal SABYD rodiklį vis dar yra patraukli, nes akcijų pelningumas lygiai 4% viršija vyriausybės vertybinių popierių pelningumą.

Tas patrauklumas galėtų ženkliai sumažėti, jeigu būtų atsisakyta kiekybinio skatinimo arba būtų pradėtos didinti bazinės palūkanos, ko pasekoje padidėtų vyriausybės vertybinių popierių pelningumas. Tuo tarpu Indijos ir Brazilijos SABYD yra neigiamoje zonoje (-1,5% ir -2,4% atitinkamai), todėl akcijų rinkos šiose šalyse atrodo pervertintos.

Apibendrinant galima teigti, kad akcijos yra pigios Centrinėje ir Rytų Europoje (ypač Rusijoje), daugumoje Azijos šalių (išimtis būtų Indija) bei Vakarų Europoje. JAV akcijos, sparčiai brangdamos, artėja prie normalaus vertinimo, o Lotynų Amerikos akcijos yra ganėtinai brangios.

Norime priminti, kad šiame straipsnyje vertinome tik akcijų pigumą ar brangumą, neatsižvelgdami į makroekonomines perspektyvas ir regionų bei šalių rizikas- šiuos faktorius taip pat reikėtų įvertinti, prieš priimant investicinius sprendimus.

Aldas Pipinys
Investavimo ir finansų mokytojas
www.investuotojas.com

Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

%d bloggers like this: