Antradienis, 16 liepos, 2024
Strategijos

Kaip uždirbti su CALL ir PUT opcionais

Prekyba CALL ir PUT opcionais

Prekyba CALL ir PUT opcionais yra pelningesnė nei prekyba akcijomis. Tuo pačiu, tai lygiai taip pat paprasta, kaip ir prekyba akcijomis. Su opcionais supažindinome jau ankstesniuose straipsniuose: Opcionai 1 ir Opcionai 2.

Sakysime kompanijos ABC akcijų kaina yra 40 € ir jūs manote, kad kaina pakils iki 50 € per kelias savaites.  Jūs perkate 100 ABC akcijų ir po kelių savaičių parduodate po 50 €.

Pirkimas jums kainuoja 4 000 €. Pardavę gavote 5 000 €. Pelnas gaunasi 1 000 €. O tai sudaro apie 25% grąžą (komisinius dabar ignoruojam).

Šis teorinis sandoris su 25% grąža atrodo įspūdingai. Bet jūs dabar sužinosite, kaip galima toje pačioje situacijoje gauti dar didesnę grąžą.

Mes pabandysime prekiauti kompanijos ABC akcijų opcionais.

Pradžioje pirkime tik vieną opcioną. 1 opcionas – tai 100-to akcijų kontraktas.

Pasirenkame CALL opcioną, kurio STRIKE kaina yra 40 €, o opciono įvykdymas bus po poros mėnesių. Šio opcinio kaina yra 2 € kontraktas. Iš viso sumokam 200 €, taip vadinamą Premiją.

Ką mes nusipirkome? Mes nusipirkom teisę, bet ne įsipareigojimą opciono vykdymo mėnesio 3-čią penktadienį pirkti 100-ą kompanijos ABC akcijų po 40 € ir jas parduoti biržoje rinkos kaina.

Kitais žodžiais tariant, nusipirkome pažadą gauti pelną.

Ir jei opciono vykdymo dieną dieną ABC akcijos biržoje kainuoja 50 €, opcionas tada bus „In-The-Money”. Opciono ‘tikroji vertė’ (intrinsic value) tada bus 10 €, nes 50-40=10.

Tada turime kelis veiksmų variantus:

Įvykdome opcioną. Perkame akcijos po 40 € ir parduodame po 50 €, pasiimdami 1000 € pelną. Grynasis pelnas yra

P = 10*100 – 200 = 800

Opciono galime nevykdyti, Galime parduoti už premiją. Kaip žinia, premija taip pat bus pakilusi, kaip ir akcijos kaina. Kadangi opcinio ‘tikroji vertė’ lygi 10 €, tai opciono kaina bus apie 12 €. Grynasis pelnas yra

P = 12*100 – 200 = 1000

Jei ABC akcijos kaina pakilo tik iki 45 €, mes galime opcioną įvykdyti, o akcijas parduoti vėliau. Taip pat, kaip ir kitais atvejais, galima opcioną parduoti, sakysim, po kokius 5 €. Tada grynasis pelnas sieks

P = 5*100 – 200 = 300

Bet akcijos kaina galėjo nukristi iki 30 €. Tokiu atveju opcionas yra nevykdomas, nes tai nėra įsipareigojimas. Jums belieka nuostoliai

 N = – 200

Galima opcioną vydyti.  Perkame akcijas po 40 € ir parduodame po 30 €. Bet neverta to daryti, nes mūsų nuostoliai išauga iki

N = 3000 -4000 – 200 = -1200

Galima opcioną parduoti už premiją. Savaime aišku, kad nukritus akcijos kainai, premija taip pat sumažės. Sakysim, kad dabar opcinionas kainuoja  0.05 €. Tokiu atveju savo nuostolius sumažiname iki

N = 0.05*100 – 200 = -195

O ką, jei akcijos ABC kaina vykdymo dieną artima Strike kainai – 40 €, t.y. opcionas yra „At-The-Money”?

Toks opcionas neturi vertės ir nevykdomas. Jūsų nuostoliai yra

N = – 200

Bet tokį opcioną taip pat galima parduoti biržoje. Tik jo kaina didesnė už „Out-Of-The-Money”. Jis gali kainuoti ir 0.5 €. Tada Jūsų nuostoliai sieks

N = 0.5*100 – 200 = -150

Kaip uždirbti su CALL ir PUT opcionais
CALL opciono strategija

Call opciono grąžos grafikas parodo, kad mūsų nuostoliai nebus didesni už sumokėtą premiją. Mūsų atveju 200 €. Tačiau pelnas gali išaugti kelis kartus, palyginus su prekyba akcijomis.

Taip yra todėl, kad opciono kaina priklauso nuo svyravimo (volatility value) ir nuo laiko (time value).

Du šie faktoriai gali stipriai padidinti opcionio vertę, bet tuo pačiu ir sumažinti. Kuo didesni svyravymai, tuo labiau išauga opciono vertė. O laikas mažina opciono vertę.


PUT opcionų atveju yra viskas tas pats, tik atvirkščiai. Šį kartą, pirkdami akcijos ABC PUT opcioną prie 40 €, tikimės, kad kaina nukris iki 30 €.

PUT opciono atveju, nukritus akcijos kainai, opcionas įgija  ‘tikrąją vertę’ (intrinsic value). Kuo labiau kaina krenta, tuo greičiau auga opciono vertė.

Kaip uždirbti su CALL ir PUT opcionais
PUT opciono strategija

Kaip uždirbti su CALL ir PUT opcionais
PUT opciono strategija


Infografike pavaizduotos visos grąžos, jei mes prekiaujame ar vykdome tik opcinionus „In-The-Money”.

Kaip uždirbti su CALL ir PUT opcionais

Iš šios lentelės iš karto akivaizdžiai matosi opciono pliusai ir minusai:

Visiškai nesvarbu, kiek akcija kris (CALL atveju) ar kils (PUT) atveju – mes neprarasime daugiau nei jau sumokėjome.

Akcijas galima lakyti „amžinai”, opcionai riboti laike.

Pavyzdžiuose pateiktos kainos yra teorinės ir yra grynai orientacinės. Žinome, kad opciono kaina priklauso nuo kelių faktorių.

Todėl jei dviejų skirtingų kompanijų akcijų kainos kažkokiu momentu yra vienodos, jų opcinionų kainos gali skirtis kartais.

CALL opcionų atveju 100% nuostolis reiškia  200 €. Akcijos kritimo atveju 25% reiškia jau 1 000 € nuostolį.

300% pelnas opcinione reiškia 800 €. Akcijose toks pelnas reiškia 16 000 €. Tik opcionų atveju tą galima pasiekti per mėnesį, o akcijos 300% kilimo galime ir nesulaukti.

Dėl opcionų savybių kuriamos įvairios opcionų strategijos.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.