Antradienis, 19 kovo, 2024
Mokomieji Straipsniai

Opcionai 2

Opcionai 2. Faktoriai, kurie įtakoja opciono kainą:

  1. Bazinio instrumento kaina.
  2. Straiko kaina.
  3. Laikas iki opciono pabaigos.
  4. Bazinio instrumento kainos svyravimas biržoje.
  5. Trumpalaikių VVP palūkanų norma (90 dienų JAV iždo vekselių palūkanų norma).
  6. Dividendai (jei tokie mokami opciono trukmės metu).

Laiką paprasčiausiai įvertinti. Kuo ilgesnis laikas iki opciono įvykdymo, tuo brangesnis opcionas. Ir jo kaina mažėja artėjant tam laikui. Vykdymo momentu opciono kaina lygi nuliui.

Palūkanų norma ne taip akivaizdžiai įtakoja. Aukštos palūkanos kelia CALL opcionų kaina ir muša PUT opcionų kainas. Kylant akcijai CALL opcionas irgi brangs, o PUT pigs. Krentant akcijai brangs PUT opcionas ir pigs CALL opcionas.

Bazinio instrumento kainos svyravimas biržoje yra akcijos kitimo greičio matas. Jei akcija kinta dideliu dydžiu per trumpą laiką, tai tokios akcijos svyravimai laikomi dideliais. Didelis akcijos svyravimas didina opcionų kainas. Jei akcija visiškai nejuda, tai opcionai gali būti artimi nuliui, bet jei akcija staiga pakyla arba nukrenta, opcionų kainos pakyla kelis kartus.

Išmokamas dividendas sumažina akcijos kainą biržoje. Dėl to sumažėja CALL opciono kaina ir padidėja PUT opciono kaina. Dividendas tenka tam, kas tas akcijas turi. O turi akcijas opciono išrašytojas (Writer), nes dar jam priklauso akcijos. Opciono savininkas turi tik teisę, kurią gali realizuoti tik opciono vykdymo metu. Amerikietiškojo opciono atveju opcioną galima realizuoti bet kada.

Europinio opcinio atvejų opcioną vykdyti galima tik jo baigimosi dieną. Todėl amerikietiškas yra geriau, nes verta parduoti CALL opcioną prieš paskutinę dieną dividendams įsigyti. PUT opcionų savininkui geriau dar pirkti opcionų, nes po dividendų jų kaina pakils.

Faktorių mažėjimo įtakos lentelė:

 

Laikas

Akcija

Palūkanos

Dividendas

Svyravimas

CALL kaina

Mažėja

Mažėja

Mažėja

Didėja

Mažėja

PUT kaina

Mažėja

Didėja

Didėja

Mažėja

Mažėja

Pirkdami opcionus, stebėkite jo likvidumą. Tai Open interest. Jis parodo, kiek tokių opcionų jau yra nupirkta. Jūs matysite ar turėsite kam parduoti opcioną, jei tokį poreikį turėsite. Opcionai parduodami lotais po 100 vienetų. Todėl kainą padauginkite iš 100 ir turėsite savo kontrakto kainą.

Visada geriausia pirkti opcioną su pinigais.

Neverta pirki opcionų, kurių Open interest yra žemiau 100. Didesnis skaičius interesantų didina opciono kainą biržoje. Opcionai, kurie yra biržoje, geri tuo, kad juos galima pirkti, parduoti kaip ir akcijas, ir dar galima palaukti iki Vykdymo datos. Laukti vykdymo dienos gali būti keblu. Tam reikia turėti pinigų akcijoms pirkti.

Jei jų neturite, parduokite opcioną prieš vykdymo datą. Pelnas bus toks pats. Jei artėjant vykdymui opcionas yra be pinigų, nieko nedarykite. Opcionas nustos egzistuoti ir jūsų nuostoliai yra sumokėta Premija.

CALL opciono vykdymas. Perkate akcijas už Strike kainą, parduodate iš karto biržoje ir pasiimat pelną.

PUTT opciono vykdymas. Parduodat akcijas už Strike kainą, atperkate iš karto biržoje ir pasiimat pelną. Realiai tai atliekamas SHORT SELLINGAS.

Dar yra toks kainos faktorius, treiderių vadinamas DELTA. Parodo kiek pasikeičia opciono kaina, akcijai pasikeitus vienu punktu. Jei XYZ akcija pardavinėjama po 50, jos CALL opcionas kainuoja 3.

Akcija pakilo iki 51. Opcionas pakilo iki 3,5.  Tai Delta lygi 0,5/1=0,5. CALL opcionų delta kinta intervale 0,00-1. Kai opcionas yra giliai „be pinigų“, tai Delta yra 0. Kai opcionas yra giliai „su pinigais“, tai Delta yra 1, opciono kaina juda drauge su akcija.

PUT opcinio Delta yra CALL opciono delta minus 1. Jei CALL opciono delta 0,87, tai PUT opcinio Delta yra -0,13.

Delta rodo, kad opciono „prie pinigų“ ir opciono „su pinigais“ kaina juda greičiau kai juda akcija.

Kituose straipsniuose bus aprašytos opcionų investavimo strategijos.

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.