Prarasti, kad laimėtum
Prarasti, kad laimėtum. Pati sunkiausia ir pati svarbiausia pamoka prekyboje VP yra mokėjimas pergyventi (išgyventi, išjausti, prajausti, „pernešti“ ir pan.) nuostolius. Niekas nuo nuostolių dar nėra pabėgęs, o pasitaiko situacijų gyvenime, kai nuostolis seka nuostolį, o po jo – dar didesnis nuostolis. Todėl tas, kuris neišmoko prarasti, greitai bus išmestas iš rinkos. Spekuliantai, kurie tvirtai žino, kad nuostoliai bus, turi sistemą rizikai valdyti ir ja pasitiki, turi daugiausia šansų išgyventi šioje nedraugiškoje rinkos atmosferoje.
Pralaimėti mūšiai…
Kiekvienas treideris žino, kad prekiauti prieš rinką nėra pati geriausia idėja. Tad logiška, kad geriausios prekiavimo sistemos bus tos, kurios seka paskui trendą. Tačiau šiai minčiai prieštarauja knygos „Trumpas techninės analizės kursas“ autorius Peri Kaufmanas. Jis teigia, kad 6-7 sandoriai iš 10 trende bus nuostolingi. Tačiau pažymi, kad paskui trendą einanti sistema yra viena iš geriausių sistemų. Tai reiškia, kad sistema didelio pelno neduos, bet duos jį ilgiau nei kitos sistemos. „Kaip trendo spekuliantas, jūs turite tikėtis daugiau sandorių su mažu nuostoliu, nedaug sandorių su nedideliu pelnu ir tik kelis sandorius su stambiu pelnu“.
Tomas Stridsmanas tvirtina, kad geriausia visada turėti pasiskaičiavus matematinį lūkestį. T.y. kiek jūs planuojat gauti pelno sandoriui vidutiniškai. Ir pasiskaičiuoti, kaip šis skaičius pasikeis, jei bus sumažintas sandorių skaičius.
Sandorių skaičiaus didinimas ne būtinai padidins ir jūsų pelną. P.Kaufmanas įrodinėja, kad gali būti ir atvirkščiai. Nors vidutiniškai ilgalaikių sandorių pelno davimo potencialas yra didesnis, nereikia pamiršti, kad ilgai likdami rinkoje rizikuojate pakliūti į visokias kataklizmas. Kad ir dabartinė finansų krizė. Kuri ilgalaikių sandorių potencialą sumažino iki visiško nulio.
P.Kaufmanas pratestavo skirtingas prekybos sistemas imdamas vienos akcijos 10 metų periodą. Sakysim, naudodamas SMA(80) pirkimo ir pardavimo signalams nustatyti, sudarė 88 sandorius „long“ ir „short“. 41% sandorių buvo pelningi. Kaufmanas komentuodamas testą sako, kad gera ta trendinė sistema, kuria galima sudaryti ne mažiau 35% pelningų sandorių.
Jam antrina ir knygos „Finansų rinkų techninė analizė“ autorius Džonas Merfis. Jis teigia, kad profesionalūs treideriai daro 60% nuostolingų sandorių. Todėl kyla klausimas, kaip sistema, duodanti daugiau nuostolingų sandorių nei pelningų, gali būti apskritai pelninga?
…bet laimėtas karas
Testuotojai pratestavę kelias sistemas buvo nustebinti rezultatų. Vienos sistemos davė puikius rezultatus. Net 7 iš 12 sandorių buvo pelningi. Kitos sistemos mažiau pelningos, bet irgi efektingos, tačiau jas gerokai pralenkė strategija „pirk ir laikyk“. Dažniausiai tai būdavo daug nuostolingų sandorių, keli pelningi ir vienas kitas stambus pelnas.
Tad jei išgirsite, kad kažkieno sistema per trumpą periodą padarė didžiulį pelną, nurimkite ir nepavydėkite. Tokiai sistemai reikia bent metus išgyventi rinkoje…
Kai jūs pradedate suvokti, kad nuostolingų sandorių turėsite daugiau nei pelningų, pasikeičia jūsų prioritetai. Vietoj to, kad testuoti sistemas, kurios žada 70-80% pelningų sandorių, jūs turėtumėte užsiimti ne tiek įdomiu, kiek labai reikalingu dalyku – kapitalo valdymu.
Vidutiniškai treideriai gaišta 10 kartų daugiau laiko ieškodami stebuklingos prekiavimo sistemos, nei sandorio valdymui. Išvada peršasi pamačius kad rinkoje treidingo sistemų siūloma 10 daugiau nei kapitalo valdymo sistemų. Tas pats ir su siūlomomis knygomis.
Išvada
Kadangi dauguma profesionalų patiria daugiau nuostolingų sandorių nei pelningų, išmokti prarasti yra gyvybiškai svarbus dalykas kiekvienam spekuliantui. Maža to, norint rinkoje išsilaikyti ilgą laiką, reikalinga ir efektyvi kapitalo valdymo programa.
Prekybos veteranas Laris Viljamsas teigia, kad nuostoliai – neatsiejama šio darbo dalis. Bet kokioje profesijoje būna gerų ir blogų dienų, susitaikykite su tuo. Nebūna sandorių su 100% garantija.
Ieškoti sistemų su 80% pelningų sandorių – kvailių užsiėmimas. Tas, kuris tikisi geriausio, bet ruošiasi blogiausiam ir koncentruoja dėmesį svarbių problemų sprendimui, pats savaime „užsiprogramuoja“ sėkmingai prekybai.
Parengta pagal užsienio žiniasklaidą.
Pirmą kartą paskelbta Spekuliantai.lt