Šeštadienis, 27 balandžio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Visų turtų įvertinimo formulė. Investavimo sėkmės raktas

Visų turtų, perkamų siekiant finansinės naudos, įvertinimo formulė iki šiol nepasikeitė nuo to laiko, kai ją pirmą kartą apibendrino labai protingas žmogus maždaug 600 m. pr. m. e. Tai buvo Ezopas, o jo amžinas, nors ir kiek nepilnas, investicijų patarimas skamba taip: „Paukštis rankoje vertas dviejų krūmuose.”

Kad išplėtoti ir suprasti šį principą, tau reikia atsakyti tik į tris klausimus. 1. Ar tikrai yra paukščių krūmuose? 2. Kada jie pasirodys ir kiek jų bus? 3. Kokios yra nerizikingų investicijų palūkanos (JAV ilgalaikių obligacijų pelningumas)? Jei gali atsakyti į šiuos tris klausimus, žinosi, kokia yra paukščių krūmuose maksimali vertė ir koks yra didžiausias paukščių skaičius tau gali būti pasiūlytas už tavo turimus paukščius. Ir, žinoma, nesusikoncentruok tiesiogiai į paukščius. Galvok apie pinigus.

Pabandykime panagrinėti konkrečiau, t.y. mąstyklę perjungiam į dolerių režimą. Turim rankoje 1000 pinigų. 1. Ar mes turime galimybę/-es tuos pinigus investuoti? Taip turime. Nuo banalių banko indėlių iki sudėtingų finansų technologijų instrumentų. Krūmus matome ir net paukščių kontūrai šviečiasi. Bet ar tikrai ten tie riebūs paukšteliai?

2. Kada mes gausime pelną ir kiek jo bus? Klausimas už milijoną. Atsakyti be atitinkamos analizės mums yra gana sudėtinga, tiksliau, visai neįmanoma. Bet juk mes mokame daryti analizę, ar ne? Tiesiog, ką mums reikia žinoti investuojant:

  • Į akcijas. Ar kompanija dirba pelningai ir turi potencialą auginti pelną ateityje? Kokia akcininkų „pamaloninimo” politika?
  • Į nekilnojamą turtą. Kokia nuomos grąža dabar rinkoje. kokia paklausa, koks patalpų užpildymo rodiklis ir pan?
  • į obligacijas. Koks pajamingumas iki išpirkimo? Koks emitento kredito reitingas?
  • Į verslą. Kas valdo šį verslą? Kokie pajamingumo rodikliai?
  • Į žemės ūkį. Kokie pasėlių ir naudmenų rodikliai?…
  • Į loterijos bilietus…
  • Į bet ką. Kokią grąžą generuoja tradiciniai tos srities investiciniai instrumentai?
  • ….

Ir galiausiai, 3. Kiek man visa tai kainuos? O gal man spjauti į viską ir pasiimti nerizikingas JAV (Vokietijos…) vyriausybės obligacijas ir džiaugtis gaunamais kuponais? Tačiau dar yra toks baisuoklis ekonomikoje, vadinamas infliacija. Tai irgi kaštai, kuriuos investicijos turi padengti. Pridėkite obligacijų pajamingumą, infliaciją ir gausite jūsų mokamą kainą. T.y. tai ką nupirkote, turi mažų mažiausiai padengti šiuos kaštus.

Rašymo metu JAV 10 m. trukmės obligacijų pajamingumas siekė 3.78%, infliacija JAV siekė 4% (Lietuvoje 11.7%), tai reikalaujamas minimalus paukščių krūmuose skaičius yra 7.78% (15.48% Lietuvos atveju). Ir viskas. Dairaisi į krūmus, kurie turi potencialo duoti tokią grąžą per artimiausius 12 mėn. Daugelis mūsų analizuotų JAV akcijų gali duoti tokią grąžą.

Išvada

Per tuos 2 600 metų pasikeitė labai daug kas. Dėl technologijų pasaulis susitraukė į programėlę jūsų telefone. Tačiau Ezopo investavimo aksioma nepasikeitė nė viena raide. Viskas joje teisinga ir tada, ir dabar. Tereikia įterpti teisingus skaičius ir galėsite nustatyti visų galimų kapitalo panaudojimo būdų patrauklumą visoje Visatoje.

Na, bet teisingai prognozuoti yra dar viena problema…

Parengta pagal Warren Buffett laiškus investuotojams.

One thought on “Visų turtų įvertinimo formulė. Investavimo sėkmės raktas

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.