Ketvirtadienis, 7 lapkričio, 2024
Kriptovaliutos ir P2P

Dfinity – Internet Computer motina

Dfinity Foundation yra Šveicarijos įmonės, kurią 2016 metais įkūrė Dominic Williams. Vienas šios fondo projektų yra Internet Computer. Projekto tikslas yra pasiūlyti išmaniuosius kontraktus interneto greičiu, kas tapo įmanoma sukuriant „decentralizuotą pasaulinį kompiuterį”.

Kai Dominic Williams pradėjo dirbti blockchain sferoje 2013 metais, jis bandė sukurti greitesnius konsensuso mechanizmus, remiantis PoS architektūromis. Bedirbant, programuotojas suprato, kad visi apribojimai gali būti pašalinti dirbant su smart contract, kurie gali jungtis tarpusavyje vienoje aplinkoje ir tuo pačiu metu būti dalimi daugybės sistemų. Taip būtų galima pasiekti paslaugų suderinamumą, kuris suteikia išskirtinius tinklo efektus.

Pabandęs projektą vystyti Ethereum tinkle, D.Williams nusprendė vystyti visiškai savarankišką projektą, nes tuo metu suderinamumas su ethereum buvo neįmanomas.

Internet Computer tinklo tikslai

Idėjos autorius dirbdamas šiame projekte turi labai dideles ambicijas. Jis planuoja interneto revoliuciją ir perimti valdžią iš tokių IT gigantų kaip Amazon, Alphabet ir Microsoft.

Platforma

Internet Computer (IC) yra nauja platforma, skirta vykdyti išmaniuosius kontraktus (Smart contract).

Terminas „Išmanusis kontraktas” naudojamas labai plačia prasme: tai bendrojo pobūdžio, nesuklastojama kompiuterinė programa, kurios vykdymas vyksta autonomiškai decentralizuotame viešajame tinkle.

1. Pagal bendrąjį pobūdį turima omenyje, kad išmaniuosiuose kontraktuose naudojamos programos yra turingiškai pilnos (Turing complete), t. y., bet koks skaičiavimas gali būti atliekamas išmaniuoju kontraktu.

2. Neklastojamumas reiškia, kad programos instrukcijos yra vykdomos teisingai ir tarpiniai bei galutiniai rezultatai yra tiksliai saugomi ir/arba perduodami.

3. Autonomiškumas reiškia, kad išmanusis kontraktas vykdomas automatiškai tinklo, nereikalaujant jokio veiksmo iš bet kokio individo pusės.

3. Decentralizuotu viešuoju tinklu laikomas tinklas iš kompiuterių, kuris yra viešai prieinamas, geografiškai paskirstytas ir nėra kontroliuojamas mažo skaičiaus individų ar organizacijų.

Be to, išmanieji kontraktai:

  • gali būti komponuojami, tai reiškia, kad jie gali sąveikauti vienas su kitu, ir
  • palaiko tokenizaciją, tai reiškia, kad jais galima prekiauti skaitmeniniais žetonais.

Palyginus su esamomis išmaniųjų kontraktų platformomis, IC yra projektuotas:

  • būti efektyvesnis išlaidų požiūriu, ypač leidžiant programoms skaičiuoti ir saugoti duomenis už daug mažesnę kainą nei kitos platformos;
  • suteikti didesnį perdirbimo greitį ir mažesnę delsą vykdant išmaniuosius kontraktų sandorius;
  • būti didesnio mąsto (more scalable), ypač IC gali natūraliai apdoroti neribotą išmaniųjų kontraktų duomenų ir skaičiavimų kiekį, nes jis gali plėstis, pridedant daugiau mazgų (nodes) prie tinklo.

Internet Computer technologijos

Interneto kompiuterio platforma yra pagrįsta ICP blokų grandinėmis. Ji suteikia programuotojams galimybes kurti svetaines, įmonių IT sistemas, protokolus tarp pramonės šakų (cross-industry) ir NTF žetonus. Projekto įkūrėjas D.Williams pabrėžė, kad jo sukurta technologija bus 150 kartų greitesnės už ethereum blokų grandinę ir 900 kartų greitesnė už bitcoin.

Pats Internet Computer kodas paskelbtas 2021 m. gegužės 10 d. Tai naujoviška kriptotechnologija, kuri naudoja PoS algoritmo variaciją, vadinamą Threshold Relay (Slenkstinio perdavimo relė), konsensui pasiekti.

DFinity - Internet Computer motina
Šaltinis: IPC

Pagrindinio kodo komponentai apima „repliką”, kurią sudaro protokolo komponentai, reikalingi darbui mazgų potinklyje. Taip pat tai apima tokias elementus kaip Nodemanager, kuris atsakingas už replikos valdymą ir stebėjimą jos binarinių ir tinklo nervų sistemos kasetėse arba NNS, kuri yra autonomiška algoritminė sistema, valdanti ir tvarkanti IC tinklą. Taip pat yra antriniai elementai, pavyzdžiui, kompiliavimo sistemos, testavimo infrastruktūra ir kodas, apibrėžiantis IC operacinę sistemą.

Internet Computer žetonas ICP

2020 metais paleistas Internet computer Alpha mainnet, o ICP tapo jo dalimi. Šie žetonai leidžia dalyvauti valdant decentralizuotą tinklą. Norint sudaryti išmaniuosius kontraktus, būtina turėti ICP žetonus.

Projektas ir žetonas buvo pripažinti rinkoje. ICP prekiaujama daugelyje biržų. Bet nuo prekybos pradžios ICP vertė dolerio atžvilgiu nukrito jau -95%. Mes tai pavadintume rinkos normalizacija. Tačiau mums taip pat įdomu, ar šio projekto žetono kaina turi potencijos kilti netolimoje ateityje.

Analizė

Projektas buvo remiamas Andreessen Horowitz rizikos kapitalo fondo ir kriptovaliutos fondo Polychain Capital 2018 metais. Šios įmonės investavo į jį 102 mln. USD. Iš viso, pagal Crunchbase duomenis, Dfinity surinko 166,9 mln. USD. Scalar Capital, CoinFund, Multicoin Capital ir Greycfroft Partners į fondą investavo įvairiais laikais. Taip, Internet Computer tapo geriausiai finansuojamu projektu kriptovaliutų srityje, užimdamas antrą vietą po Polkadot blokų grandinės platformos.

Kaip matome, projektas gyvena iš surinktų lėšų. O kokios galimybės generuoti pinigus ateityje? Nes be šito projektas ilgainiui išeikvos surinktas lėšas ir nustos gyvuoti.

Uždirbti galima pačiame tinkle. 1. Stakingas. Už balsavimą mokami naujai išleisti ICP. 2. Mazgų (node) tiekėjams kas mėnesį mokami ICP.

Pajamų kompanija dar gauna iš savo kolekcinių prekių pardavimo. Egzemplioriai čia vienetiniai. Bet, greičiausiai, didelių pajamų jie negeneruoja, nes daiktai skirti kripto ir konkrečiai Dfimity entuziastams. Ir tai nėra pagrindinės veiklos pajamos.

Pagrindinės pajamos, pagal mane, turėtų eiti iš ICP pardavimo, nes norit naudotis Internet Computer tinklu, reikės turėti ICP. Taip pat gas fee mokesčiai. O šie, bet kol kas, yra mažiausi iš visų transakcijų mokesčių. NFT mintinimas ir laikymas – dar vienas potencialus pajamų šaltinis. Bet čia labai didelė konkurencija.

Akivaizdu viena, kad tinklas generuotų pajamas, reikalinga masto ekonomika. Kol kas tinkle yra tik 88 node tiekėjai ir 1 164 node mašinos. manau, kad tai gerokai per mažai, kad būtų įgyvendintos ambicijos tapti Web3.0 gūgle.

Išvados

Labai sunku įvertinti projektą, kai yra ambicijos ir daug daug visko. Projektas tikrai įdomiai atrodo, nes savo smart contract pagalba sujungia blokų grandines be tiltų.

Akivaizdu, kad šitą projektą būtina stebėti. Juk ir Microsoft, anot legendos, pradėjo garaže. O šitie veikia bene šiltnamio sąlygomis, o planai labai dideli. Kiek leidžia man fantazija, manau, kad šie vystytojai nori sukurti vieningą operacinę sistemą blockchain pagrindu, kuri apimtų ne tik interneto plėtojimą per Web 3.0, Metaverse, NFT, bet ir programinę įrangą (soft), kokią mes dabar įpratę matyti savo telefonuose ir kompiuteriuose.

Pagal kapitalizaciją žetonas yra 31 vietoje, rašymo metu, ir siekia beveik 2 mlrd. USD. Kaip apie dvejus metus kotiruojamam žetonui – neblogas rezultatas…

Kainos dinamika

Kompanijos puslapis: https://dfinity.org/