Pirmadienis, 29 balandžio, 2024
Investuotojų galerija

Voreno Bafeto biografija (I dalis)

Kai kalbame apie Voreno Bafeto, geriausio planetos investuotojo, biografiją, pribloškia skaičių dydžiai, kuriais disponuoja šis 80-ies metų amerikietis. Daugelis investuotojų džiaugiasi sukauptais tūkstančiais, kai tuo tarpu Vorenas “žaidžia” milijardinėmis sumom.

Kasmet žurnale “Forbes” skelbiamas turtingiausių planetos žmonių sąrašas. Kiekvienais metais sąrašas keičiasi, nes kinta aplinkybės, iškyla ir smunka bendrovės, tačiau kai kurie vardai jame išlieka visada.

Tarp trijų turtingiausių visuomet išlieka Vorenas Bafetas, 2008-iais pabuvojęs ir ant aukščiausio laiptelio.

Karjeros pradžia

Vorenas Edvardas Bafetas gimė 1930 m. rugpjūčio 30-ąją, Omahoje, Nebraskos valstijoje.

Jo senelis buvo bakalėjos krautuvės savininkas, o tėvas – vietinės biržos makleris. Vaikystėje Vorenas žavėjosi skaičiais ir lengvai gebėjo mintinai atlikti sudėtingus skaičiavimus.

Būdamas aštuonerių metų jis pradėjo skaityti tėvo knygas apie fondų rinką, o sulaukęs vienuolikos metų ėmė registruoti akcijų kursą brokerių firmoje, kurioje dirbo jo tėvas.

Paauglystėje jis sėkmingai įvykdė kelis rizikingus komercinius sumanymus, todėl pareiškė tėvui, jog norėtų nelankyti koledžo, o iš karto imtis verslo. Jo pageidavimas buvo atmestas.

Bafetas mokėsi Nebraskos universiteto Komercijos fakultete. Kaip tik tada jis perskaitė naują Kolumbijos universiteto profesoriaus Bendžamino Grehemo knygą apie investavimą. Ji vadinosi “Sumanusis investuotojas”.

Bafetą taip užvaldė Grehemo idėjos, jog jis nutarė stoti į Kolumbijos universiteto Komercijos fakultetą, kad studijuotų vadovaujamas Grehemo. Kai kurie buvę kursiokai prisimena, jog Grehemas ir Bafetas iš karto rado bendrą kalbą.

Netrukus po to, kai Bafetas baigė Kolumbijos universitetą ir gavo ekonomikos magistro diplomą, Grehemas pasikvietė buvusį studentą į savo kompaniją – “Graham-Newman Corporation”.

Per dvejus tarnybos joje metus Bafetas visiškai persiėmė savo vadovo požiūriu į investavimą.

1956 metais “Graham-Newman” kompanija buvo išformuota. Šešiasdešimt vienerių sulaukęs Grehemas nusprendė išeiti į pensiją, o Bafetas grįžo į Omahą.

Apsiginklavęs iš Grehemo gautomis žiniomis, finansiškai remiamas šeimos bei draugų ir turėdamas 100 dolerių savo pinigų, Bafetas įsteigė investicinę kompaniją su ribota akcininkų nuosavybe. Tada jam buvo dvidešimt penkeri metai.

Investicinės bendrovės įkūrimas

Bendrovė buvo įsteigta su septyniais ribotos atsakomybės partneriais, kurie drauge įnešė 105 tūkst. dolerių. Partneriai kasmet gaudavo 6 proc. iš savo investavimo ir 75 proc. papildomo pelno.

Likusieji 25 proc. priklausė pačiam Bafetui, kuris kaip vyriausiasis partneris galėjo savo nuožiūra investuoti kompanijos lėšas.

Kitus trylika metų Bafetas kaupė kapitalą išlaikydamas 29,5 proc. metinį pelningumo augimo vidurkį. Tai buvo nelengvas uždavinys.

Nors Dow Jones indeksas per tą trylikos metų laikotarpį penkis kartus buvo labai sumažėjęs, Bafeto valdoma bendrovė nė vieneriais metais nepatyrė nuosmukio.

Faktiškai Bafetas įsiteigė kompaniją turėdamas ambicingą tikslą – kasmet viršyti “Dow Jones” indeksą dešimčia punktų. Savo tikslą jis pasiekė su kaupu. Jo kompanija viršydavo tą indeksą visais dvidešimt dviem punktais!

Voreno Bafeto reputacijai augant, vis daugiau žmonių patikėdavo jam valdyti savo kapitalą.

Investicinei bendrovei Bafetas nupirko kelių viešųjų bei uždarųjų kompanijų kontrolinius akcijų paketus ir 1962-aisiais pradėjo pirkti atsilikusios tekstilės kompanijos “Berkshire Hathaway” akcijas.

Tais pačiais metais Bafetas perkėlė kompanijos biurą iš savo namų į Kievit Plazą Omahoje (kur jis yra ir šiandien), o kitais – padarė stulbinamą pirkinį.

Dėl vieno kliento sukelto skandalo “American Express” akcijų kaina žaibiškai nukrito nuo 65 iki 35 dolerių.

Bafetas buvo gerai išmokęs Beno Grehemo pamoką: kai geros kompanijos akcijų kaina tampa mažesnė už jų tikrąją vertę, veik ryžtingai!

Tad jis drąsiai nusprendė 40 proc. visas savo valdomos bendrovės lėšas (13 mln. dolerių) investuoti į “American Express” akcijas. Per kitus dvejus metus jų kaina padidėjo trigubai, ir partneriai gavo 20 mln. dolerių pelno.

1965-aisiais kompanijos kapitalas buvo išaugęs iki 26 mln. dolerių. Dar po ketverių metų Bafetas nusprendė baigti investicinės kompanijos veiklą – pasak jo, rinka tapo labai spekuliacinė, o tikrų vertybių vis mažėjo.

Kai investicinė bendrovė buvo išformuota, investuotojai gavo savo atitinkamą lėšų dalį. Vieni jų, Bafetui rekomendavus, susirado investavimo vadybininką Bila Ruaną – jo seną studijų laikų draugą.

Ruanas sutiko valdyti jų kapitalą, ir taip gimė Sekvojos fondas. Kiti, tarp jų ir Bafetas, investavo savo kapitalą į “Berkshire Hathaway”.

Tuo metu Bafeto pajų jau sudarė 25 mln. dolerių. To pakako, kad jam būtų įteiktos “Berkshire Hathaway” valdymo vadžios.

Tai, ką jis iš šios kompanijos padarė, investavimo pasaulyje yra gerai žinoma. Netgi tie, kuriuos nelabai domina akcijų rinka, žino Bafeto vardą ir bent šį tą yra girdėję apie jo stulbinamą sėkmę.

Taip pat skaitykite:

Žmogaus ir bendrovės filosofija

Voreną Bafetą apibūdinti nelengva. Fiziškai jis niekuo neišsiskiria iš kitų. Jo išvaizda dažnai lyginama su senelio.

Kaip intelektualas, jis laikomas genijumi, tačiau bendrauja su žmonėmis išties neįmantriai, praktiškai ir net buitiškai.

Bafetas yra paprastas, tiesus, atviras ir sąžiningas žmogus. Jo asmenybėje žaviai dera aštrus, sausas protas ir sentimentalus humoras.

Jis labai gerbia visus logiškus dalykus ir niekina kvailybę. Renkasi tai, kas paprasta, ir vengia to, kas sudėtinga.

Skaitant “Berkshire” kompanijos metines ataskaitas stebina, kaip tiksliai Bafetas cituoja Bibliją, britų ekonomistą Džoną Meinardą Keinsą ir aštrialiežuvę aktorę Mają Vest.

Pabrėžtinas žodis “skaitant” – mat kiekvieną ataskaitą sudaro 60-70 puslapių gausios informacijos be jokių paveikslėlių, brėžinių ar schemų.

Tie, kuriems užtenka kantrybės pradėti nuo pirmo puslapio ir nepertraukiamai tęsti iki galo, gauna sveiką finansinio įžvalgumo, liaudiško humoro ir drąsaus tiesumo dozę. Bafeto ataskaitos nuoširdžios.

Jis vienodai pabrėžia “Berkshire” veiklos pliusus ir minusus, nė kiek neabejoja, jog žmonės, įsigiję “Berkshire Hathaway” akcijų, yra kompanijos savininkai, ir pasako jiems tiek, kiek norėtų, kad jam būtų pasakyta, jei jis būtų jų vietoje.

Kai Bafetas pradėjo vadovauti “Berkshire Hathaway” bendrovei, bendrąji jos kapitalą sudarė 22 milijonai dolerių. Per keturiasdešimt metų jis išaugo iki 69 milijardų JAV dolerių.

Ilgą laiką Bafeto tikslas buvo didinti “Berkshire Hathaway” kompanijos akcininkų nuosavybę, arba įmonės buhalterinę vertę (angl. book value) bent jau 15 procentų per metus. Tai gerokai viršija vidutinės korporacijos Jungtinėse Valstijose pelningumą.

Nuo 1964-ųjų, kai Bafetas tapo “Berkshire” vadovu, pelnas labai stipriai išaugo: vienos akcijos vertė, kasmet didėdama vidutiniškai 22,2 procento, palaipsniui išaugo nuo 19 iki 50 tūkst. dolerių (žr. lentelę žemiau).

Šis santykinis efektyvumas daro dar didesnį įspūdį, kai žinome, jog “Berkshire” pelningumo duomenys pateikti atskaičiavus pajamų ir kapitalo augimo mokesčius. Tuo tarpu “Standard & Poor’s 500” pelningumo rodikliai nurodyti prieš atskaičiuojant mokesčius.

Metams bėgant, “Berkshire” pelno rodikliai svyravo. Tai lemdavo fondų rinkos pokyčiai. Šis nepastovumas ypač gerai matyti palyginus 1998 ir 1999 metų rezultatus.

1998-aisiais “Berkshire” akcijų vertė pakilo daugiau kaip 48 procentais, o štai 1999-aisiais kilimas sumažėjo iki menkų 0,5 procento, nors S&P 500 vertė pakilo 21 procentu.

Tai lėmė du veiksniai: menkas pelnas, “Berkshire” gautas iš greitai suvartojamų prekių (“Coca-Cola”, “Gilette”), ir tai, kad S&P kilimą kurstė didžiulis IT kompanijų akcijų (tokių “Berkshire” neturėjo) pelningumas.

1999 metų ataskaitoje Bafetas su jam būdingu atvirumu pripažino, kad “išties didelis S&P indekso viršijimas yra praeities dalykas”. Tačiau jis numatė, jog su laiku “Berkshire” taps “kukliai” efektyvesnė už S&P.

Kitais trejais metais “Berkshire” kilo. Puikūs metai šiai kompanijai buvo 2003-ieji: įmonės vertė padidėjo 21 proc., kita vertus, S&P rodikliai pasirodė dar geresni (28,7 proc.).

Straipsnį parengė: Verslas.In

Autorius: Lina Milkevičiūtė

Pirmą kartą paskelbta: Spekuliantai.lt

Warren Buffett knygos:

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.