Antradienis, 25 birželio, 2024
Mokomieji Straipsniai

Kaip uždirbti iš akcijų? Truputis psichologijos. Dešimta dalis

Ir vėl truputis psichologijos. Kaip nepatekti į pralaimėjimo kelią? Kaip ir jo išlipti, jei patekote? O patekti labai paprasta. Kiekvienas po sėkmingo sandorio pasijaučia labai įkvėptas, visagalis, neklystantis. Tada investuotojas pradeda elgtis bet kaip, daryti bet ką rinkoje ir praranda tai ką uždirbo. Paskui praranda ir kapitalą. Dauguma neatlaiko nuostolių serijos ir išlekia iš biržos. Ir tik nedaugelis supranta, kad pralaimėjo ne todėl, kad blogai žaidė, o todėl, kad mąstė neteisingai.

Tai labai svarbus suvokimas, nes jis ir tik jis gali išvesti iš pralaimėjimo ir laimėjimą, gali neleisti padaryti Jus savo pralaimėjimų vergais. Iš to seka, kad nesėkmės ištiktas turi patas sau pripažinti, kad jį ištiko nesėkmė. Kol to nebus, tol mėtysitės iš vienos rinkos į kitą, nuo vienos sistemos prie kitos, nuo vieno guru prie kito, kol Jūsų kapitalo nebeliks.

Sėkmingas investuotojas po nesėkmės sustoja pamąstyti, pasitikrinti, atsipalaiduoti. Nevykėlis jau nesugeba sustoti. Jis toliau tęsia žaidimą, vis tikėdamasis didelio laimėjimo. Prasideda ne investavimas, o azartinis lošimas. Prarandami pinigai. Todėl truputis psichologijos nepakenks.

Kaip uždirbti iš akcijų? Truputis psichologijos. Dešimta dalis

Dažnai tie, kuriems nesiseka net nežino ir nesupranta, kodėl prarandami pinigai. Jis patenka į užburtą rinkų, instrumentų, kompiuterinių programų, sistemų, guru ratą, kurios tikslas suvalgyti investuotojo pinigus.

Šitaip viską kaitaliodamas, investuotojas nori suvaldyti tai, kas nesuvaldoma. Negalima pakeiti rinkos, pakeičiant kompiuterinę programą. Investuotojas turi keistis pats, keisti mąstymo būdą.

Gerai jei dar tas mąstymas yra. Daug treiderių ateina į biržas iš viso apie nieką nemąstydami, todėl ir keisti nebūna ko. Tokius vilioja azartas, adrenalinas, didelio ir greito uždarbio lūkesčiai. Ir nuolatiniai praradimai yra tokių „investuotojų“ nuolatinis palydovas.

Nepamesk galvos

Ir tik suprasdami, kad viskas priklauso tik nuo Jūsų pačių, nuo Jūsų pačių mąstymo, Jūs jau pradėsite sėkmingo investuotojo kelią. Pradėkite skaičiuoti ir aprašyti savo sandorius. Nusistatykite, koks maksimalus Jums priimtinas nuostolio dydis nuo viso kapitalo, koks maksimalus nuostolio dydis tada turi būti nuo vieno sandorio.

Kol esate nusistatytose ribose, tol Jums niekas negresia. Bet kai tik peržengiat ribas, kai tik pastebite, kad pradedate kaltinti rinką, brokerį, kaimyną ar dar ką nors, iš karto stabdykite viską.

 • Jums reikia pailsėti. Kitaip atsidursite dugne.
 • Investuoti reikia blaiviu protu, ramia širdimi. Žinant ką ir kodėl darote.
 • Tik taip Jus lydės sėkmė ir investavimo proceso džiaugsmai.
 • Jei investavimas ar žaidimas Jums yra kančia, gal kažką ne taip darote, gal ne viską suprantate ir kažko nemokate.
 • Nesakome, kad investavimas ne Jums. Investuoti gali ir turi kiekvienas, tik reikia šiek tiek įgūdžių.
 • Kaip ir mokinantis važiuoti dviračiu. Pradžioje sunku ir skausmingi kritimai.
 • Bet išmokus, vienas malonumas.

Investuotojo sėkmė nepriklauso nuo sudarytų sandorių skaičiaus. Turėti prekybos patirtį yra labai gerai. Be to pažinti save kaip investuotoją bus sunku. Džiūgaujate kiekvienu sėkmingu sandoriu, o po nesėkmės puolate į depresiją – Jūs diletantas. Jausmai biržoje yra neleistina ir pražūtinga prabanga.

Tuo ir skiriasi sėkmingas investuotojas nuo nevykėlio, kad sėkmingas kantriai laukia patogaus momento pirkti, parduoti, belaukdamas analizuoja ir mokosi. Jis perka, kad investuotų, kad didintų kapitalą.

Nevykėlis perka todėl, kad po daugelio nesėkmių jis praranda kapitalą ir vėl tikisi jį atgauti kitu sandoriu, paskui dar kitu, ir dar kitu, kol nebelieka nieko. Šie keli trumpi patarimais, jei tik norėsite, padės Jums išaugoti kapitalą ilgesnį laiką. O jei labai norėsite, tai padės jį padidinti:

 1. Pasiruoškite ilgam veiksmui. Į biržą ateinate investuoti visam gyvenimui. Jei tam nepasiryžę, geriau ieškoti kitų investavimo būdų.
 2. Mokintis reikia nuolatos. Bendraukite su specialistais. Daug sužinosite apie rinką, įrankius, metodus. Tik investavimo sprendimus priimkite patys.
 3. Kol neišmoksite dirbti biržoje, valdykit savo godumą. Tik išmokę, galite sau leisti daugiau. Bet pirmas uždavinys yra nedideliais sandoriais išmokti valdyti (išsaugoti) kapitalą.
 4. Išmokite analizuoti biržą, raskite bent kelis paprastus ir gerus būdus pamatyti, kas dabar vyksta biržoje. Būtų absurdas manyti, kad yra Bulių rinka, kai akcijos jau pusė metų krenta.
 5. Pažvelkite į save, atmeskite iliuzijas, pakeiskite įpročius. Tai sunku. Bet geras ir nuolatinis pelnas niekam neateina lengvai.

Kiti straipsniai.