10 dažniausių prekybos klaidų, kurias būtinai turite išvengti akcijų rinkoje
Prekybos klaidų sunku išvengti, jos dažnos. Kaip sako, didžioji dalis „patirties” yra mokymosi iš mūsų klaidų rezultatas. Norint tapti sėkmingu ir tvariu prekybininku, svarbu ne tik analizuoti savo rezultatus, bet ir savo jausmus bei elgesio modelius. Psichologija atlieka lemiamą vaidmenį ilguoju laikotarpiu.
Kadangi nėra jokių įėjimo barjerų tapti spekuliantu (vienintelis reikalavimas būtų atidaryti prekybos sąskaitą pas finansų maklerį), jums nereikia jokių minimalių kvalifikacijų, kad galėtumėte prekiauti rinkose. Kiekvienas turi pradėti nuo kažkur, tačiau yra keletas dažnų prekybos klaidų, kurių turite vengti.
10 dažniausių prekybos klaidų, kurias būtinai turite vengti
1. Emocijos sau, požiūris ir veiksmai sau.
Natūralūs emociniai instinktai visada diktuos jūsų prekybos elgesį, jei neišmoksite būti kurti jų atžvilgiu. Taip, svarbu tapti emocionaliai atspariu! Išjungdami emocijas, galite mąstyti racionaliai ir argumentuotai. Lengva pasakyti… Tačiau jei savo sprendimus paremsite vien tikėjimo, o praradimus priimsite su neviltimi – tai bus blogiausia jūsų strategija. Dauguma žmonių praranda pinigus rinkose, nes negali sau leisti priimti, kad klydo. Mano nuomone, svarbiau skirti laiko išsitreniruoti tapti ‘bejausmiais’ ir sutelkti dėmesį į fundamentalią ar techninę analizę.
2. Nevidurkinkite nuostolingos pozicijos su svertu.
Legendinis Paul Tudor Jones kartą pasakė: „Pralaimėtojaii vidurkina pralaimėtojus” (Losers average losers). Naujų, o ne retai ir patyrusių spekuliantų įprastas elgesio modelis yra didinti pozicijos dydį, kai rinka eina prieš juos. Tikslas yra sumažinti vidutinę įėjimo kainą prisiimant papildomą riziką, su viltimi, kad rinka apsisuks ir jie gali išsisukti be nuostolių. Tokio elgesio rezultatas, kaip taisyklė, yra tas, kad rinka eina dar labiau prieš juos. Tada įsijungia punktas Nr. 1 ir pozcija uždaroma su dideliais nuostoliais arba visai su sudegintu depozitu.
3. Nebūkite agresyvūs, kai pralaimite, ir konservatyvūs, kai laimite.
Dauguma treiderių, kurie veikia pagal emocinius instinktus, tampa agresyvūs, kai praranda savo kapitalą. Jie drąsiai prekiauja siekdami atidirbti nuostolius. Kai jie uždirba pinigus, jie tampa konservatyvūs ir per anksti užfiksuoja pelną. Jei norite būti sėkmingas spekuliantas, turėsite daryti visiškai priešingai.
4. Negaudykite viršūnių ir dugnų.
Laiku investuoti į rinkas yra svarbu, tačiau jei tampa vos ne apsėdimu bandyti nusipirkti pačia mažiausia kaina ir parduoti pačia aukščiausia, tai gali baigtis liūdnai. Vietoje to, kad bandytumėte nuspėti posūkio tašką, žaiskite trende ar kanale. Tai tiesiog daugiau prasmės.
5. Neprieštaraukite tendencijai.
Yra posakis: „Nėra kainos, per mažos meškoms ir per aukštos buliams”. Taip pat sakoma, kad trendas yra mano draugas (Trend is my friend). Prekiautojai dažnai mėgsta prekiauti prieš tendenciją. Prieš padarant šią klaidą, svarbu suprasti paklausos-pasiūlos dinamiką. Jei yra paklausa tam tikram dalykui, tikėtina, kad ji tęsis, ir lengviau uždirbti pinigus iš prekybos trende, nei bandyti nustatyti, kada tendencija ims keistis.
Taip pat, jei yra perteklinis pasiūlymas (pardavėjai), tai situacija tikėtina tęsis kurį laiką, todėl prasminga tapti pardavėju. Kovoti su trendu tikrai nei lengva, nei pigu. Prekyba prieš stiprią tendenciją yra labai pavojinga ir jei jūs klystate, nuostoliai gali būti staigūs. Vietoje to, daug lengviau prekiauti kartu su tendencija. Yra skirtingų strategijų prekiauti trende, tačiau svarbu būti optimistiškam bulių rinkoje ir pesimistiškam meškų rinkoje. Negalite turėti priešingos nuomonės ir tikėtis užsidirbti pinigų.
6. Nesitikėkite, kad rinka bus racionali
John Maynard Keynes pasakė: „Rinkos iracionaliomis išlieka ilgiau nei jūs galite išlikti mokus“. Kita žinoma jo citata: „Nėra nieko tokio katastrofiško kaip racionali investicinė politika iracionaliame pasaulyje.“ Iš to galima spręsti, kad kaip spekuliantui geriausia klausyti, ką ji sako, o ne bandyti primesti savo racionalumą. Galų gale, didelės nepriklausomų pirkėjų ir pardavėjų grupės kuria rinkas. Rinkos yra informacijos diskontavimo mechanizmas, ir įvykiai, tikėtini ateityje, yra įkainuojami į kainą gerokai anksčiau. Jei ateities lūkesčiai keičiasi, tada to efektas kainai įvyks nedelsiant, o ne ateityje.
7. Neikite į prekybą be plano
Įeinant į prekybą įsitikinkite, kad žinote savo stop loss ribą, laiko intervalą ir išėjimo tašką. Šis aiškumas padės jums proporcingai įeiti ir išeiti iš prekybos, neieškant beviltiškai išorinio patvirtinimo iš naujienų laidų ar patarimų teikėjų.
8. Nepirkite nelikvidžių OTM (Out of the Money) opcionų.
Dažnai prekiautojai nesupranta, kad be rizikos, susijusios su nestabilumu, yra ir kitų veiksnių, kurie rimtai įtakoja opciono kainą. Laiko nuvertėjimas, likvidumas, delta ir kt. yra veiksniai, kurie turi būti apsvarstyti prieš įeinant į prekybą. Nelikvidūs pasirinkimo sandoriai paprastai turi didesnę premiją, ir, kadangi jie neturi likvidumo, kaina labai greitai nukrenta.
9. Nepervertinkite laimėjimų serijos ar naujokų sėkmės
Gera prekybos serija gali priversti prekybininkus jaustis nenugalimu. Kai šis jausmas įsiskverbia, treideriai pradeda daryti rizikingesnes operacijas, nepaisydamas galimybės, kad operacijos gali nueiti į blogąją pusę. Yra daugybė pavyzdžių, kaip prekybininkai taip pasielgė ir viską sudegino. Svarbu atpažinti laimėjimų ar pralaimėjimų seriją ir veikti apgalvotai.
10. Neprekiaukite per daug.
Tai gali sujaukti jūsų planus ir veiksmus. Kai jaučiate, kad per daug prekiaujate, geriausia pasidaryti pertrauką ir pasitraukti. Svarbu stebėti savo elgesį ir žinoti, kada pasitraukti. Svarbu suprasti, kad rinkos visuomet yra pilnos galimybių, ir pertrauka jų iš jūsų neatims.
Ačiū, kad skaitote ir komentuojate!
You must be logged in to post a comment.