Pirmadienis, 20 gegužės, 2024
Mokomieji Straipsniai

Pradėk investuoti, slunkiau. 12 paprastų taisyklių. II dalis

Kaip investuoti ir nepalūžti tą darant? Pradėk investuoti! Esmė, kad žmonės, kurie niekada neinvestavo pinigų, bijo tai daryti.Gali atrodyti pernelyg sunku pradėti. Pernelyg sudėtinga. Gąsdinančiai. Tai skamba beveik kaip kazino, kur galite pralošti savo sunkiai uždirbtus pinigus per labai trumpą laiką. Dedate pinigus ant raudono 12, ir per kelias sekundes pinigai išnyksta vienu sklandžiu judesiu. Kitas statymas, prašome!

Taigi, Karlai, tęsiam tavo investicinės karjeros pradžios kelionę. Kol kas niekas tavęs neišgąsdino? Taip? Tai čia, žinok, buvo sunkiausia dalis. Pirma dalis yra čia.

7. Kiek turėti akcijų portfelyje?

Yra trys mokyklos:

  1. Warren Buffet moko turėti nedaug akcijų.
  2. Antras variantas daugiau susijęs su diversifikavimu, rizikos skaidymu per kelias pramonės šakas ir skirtingas akcijas. Tarkime, apie 15 akcijų maksimaliai.
  3. Trečioji mokymo sistema pabrėžia diversifikavimą per daugelį ar net visus sektorius ir 40, 60 ar daugiau akcijų pirkimą.

Akivaizdu, kad pasirinkti tik 3 akcijas ir į jas suinvestuoti visus pinigus, tikintis, kad tai bus būtent tos geriausiai kilusios, yra neprotinga. Niekas nežino, kaip elgsis rinka, kaip tos kompanijos vykdys veiklą. Vadinasi, tau reikia rinktis nuo 4 iki 10 akcijų. Tokį kiekį lengviau valdyti.

Ir nebūtina supirkti iš karto visas. Nusipirkai vieną, ramiai ieškai kitos. Radai? Pasižiūri, ar kaina per daug neužkilusi. Nėra prasmės pirkti brangiai. Stebi akciją. Ir taip su visomis. Iš lėto, nepervargstant.Ir visada paliekant grynųjų portfelyje, kad pasinaudoti atsiradusiomis galimybėmis.

Na, o kai jau būsi gerai apšilęs kojas akcijų rinkoje, pamatysi, ar nori turėti ir valdyti daugiau nei 10 (kitas tau tinkamas skaičius) akcijų. Apribojimų čia nėra jokių. Jei tik yra noras ir galimybės, turėk nors 1 000 akcijų. 10 000 – kas tau trukdo? Tik toks portfelis per ilgą laiką pasidaro. Tai lenk investavimo medį kol jaunas.

Na, pasitaikys tau 2-3 akcijos, kurių kaina krenta ir krenta. Imi jas ir be jokių skrupulų parduodi. Perki kitas. Visada žinok, kad tai tavo portfelis, tavo pinigai ir nuostolingos akcijos tau nereikalingos. Bet kai krenta visa rinka, o ne pavienės akcijos, tai galimybė papildyti portfelį atpigusiomis akcijomis. Pasinaudok tuo.

8. Tai kaip gi išsirinkti geras akcijas?

Pirmasis principas labai paprastas: pirk tik tai, ką supranti! Pavyzdžiui, Cisco yra gera įmonė, tikriausiai. Jie gamina tinklo įrangą, bet su kuo tai valgoma? Visai kas kita yra Coca Cola. Atsidarei butelį, išgėrei, skanu. Ir apie 500 prekės ženklų. Negeri kokos? Geri Neptūną! Dvi geros kompanijos. Vienos verslą žinome labai gerai.

Asociatyvus pav iš interneto
Asociatyvus pav iš interneto

O Pfizer (PFE). Veikia farmacijos srityje. Kiekvienas žmogus ir jo šuo žino, kad vaistai yra brangūs ir daugelis žmonių jų vis tiek reikia. Mažai tikėtina, kad žmonės nustos pirkti vaistus. Manau, tai būtų dar vienas geras akcijų pasirinkimas.

Manau, supranti esmę. Laikykis to, ką žinai ir supranti. Tu esi taksi vairuotojas ir visą dieną sėdi toje pačioje sąlyginio bolto mašinoje. Tačiau palauk, tai ta pati mašina tau tarnauja jau 5 metus ir numynei 400 000+ km., bet vis dar veikia. Ji suprojektuota kaip tankas. Niekada nepametė tavęs šalikelėje. Gal tai Toyota ar Ford’as? Jie daro teisingai ir galbūt nusipelno tavo investicijos, teisingai?

Dar yra taip vadinama Fundamentalioji analizė. Tai įmonės veiklos rezultatai ir rodikliai. Tai laisvai prieinama informacija beveik visuose specializuotose investavimo puslapiuose. Bet čia jei patiks ir norėsi tai daryti. Bet pabandyti verta. Blogiausiu atveju, paklausk manęs.

Investavimas yra kaip pomėgis, kuris uždirba tau pinigų. Tai įdomu ir atraktyvu. Ypač kai kantrybės dėka matai, kaip auga tavo investicijos

9. Pirk lyderius

Nėra nieko blogo su startuoliais, vienintelis dalykas yra tas, kad jie rizikingi. Taip, naujoji mokėjimo sistemų ir fintech kompanija gali duoti didelės naudos, tačiau taip pat gali ir žlugti. Tuo tarpu yra JP Morgan Chase & CO, kuris yra vienas lyderių finansų srityje. Akivaizdu, kaip dukartdu.

O gal nori investuoti į didelių mašinų pasaulį. Manai, kad statybų verslas, kelių tiesimo sektorius kils? Kaip tau Caterpillar akcijos, o ne koks nors startuolis iš Metaverse?

Elektriniai automobiliai – ateitis? O galvoji apie Tesla? Vėjo turbinos beveik jau visur. Įsigyk sau General Electric.

Pagrindinis dalykas yra tas, kad tavo ilgalaikius finansinius tikslus geriausiai padės pasiekti įmonės, kurios rinkoje egzistuoja labai ilgą laiką. Tai yra tos, kurios išgyveno ir sunkius laikus. Jaunos įmonės gali žadėti didelius pelnus, tačiau taip pat gali bankrutuoti. Vėliau žaidime galėsi pasirinkti rizikingą spekuliacinę investiciją, bet ne dabar.

10. Geriausios akcijos – dividendinės

Kiekvienam ilgalaikiam investuotojui tai yra absoliučiai svarbiausia taisyklė, kuri jums padės tapti sėkmingu investuotoju:

Akcija turi mokėti dividendus!

Reikalauk, kad dividendinis pajamingumas būtų aukštas. Šiandien 4% pajamingumas (Div/Yield) laikomas pakankamai aukštu. Gerų akcijų su tokiu pajamingumu sunku rasti. Kas yra tas dividendinis pajamingumas? Tai metinių dividendų (12 mėn į priekį, tokia informacija skelbiama) ir akcijos kainos dabar santykis: D/P=DY

Punktu auščiau rašiau, kad pirkti reikia lyderius. Bet lyderius perka visi ir jų kaina gerokai užkilusi. Todėl dividendinis pajamingumas yra mažas. Pavyzdžiui, Caterpillar akcijų dividendinis pajamingumas rašymo metu yra apie 2%, Coca Cola – apie 3%. DJIA indekso akcijų DY yra 2%, o S&P 500 indekso – vos 1.53%.

Kodėl dividendai yra svarbu? Pirma, tavo turimos akcijos tau generuoja pinigų srautus. Tuos dividendus gali perinvestuoti ir nusipirkti daugiau akcijų. Taip gerokai padidėja tavo investicijų pajamingumas. Antra, jei kompanija moka dividendus, tai ji turi iš ko: dirba pelningai, generuoja pinigų srautus, rūpinasi grąža akcininkams.

Investavimo į akcijas esmė: Tu turi verslo dalį. O verslas kuriamas akcininkų sąskaitoms apmokėti.

Ir dar vienas dalykas, kurio tau nepapasakos niekur kitur. Realiai į dividendinį pajamingumą nekreipk dėmesio. Jei šiandien jis yra mažas, tai tau nusipirkus akcijas ir jas laikant, ilgainiui dividendinis pajamingumas išaugs ženkliai. Įsivaizduok, tu nusipirkai akcijų po 100. Jos moka 2 pinigus dividendų. Dividendinis pajamingumas 2%.

Tačiau gerai dirbančios kompanijos linkusios dividendų sumą didinti. Ir net jei nedidina, tai dėl Nuosavų akcijų supirkimo, dividendai tenkantys vienai akcijai didėja. Tai ateityje kompanija jau mokės 4 pinigus akcijai. Dividendinis pajamingumas išaugo iki 4% tau nieko nedarant. Dar vėliau, žiūrėk div. pajamingumas pasiek 6% ir dar daugiau. Joks banko indėlis tau geriau nepasiūlys.

11. Galite turėti savo pyragą. Kas už jį sumokėjo?

Ką tai reiškia? Ir labai įdomus klausimas. Investavimo į akcijas esmė: Jus turite verslo dalį. O verslas kuriamas akcininkų sąskaitoms apmokėti. Tam reikalui labai gerai tinka NT fondai (REIT) ir komunalinių paslaugų (utilities) įmonės. Kiekvienas investuotojas privalo turėti šių akcijų portfelyje.

REIT = Real Estate Investment Trust. Tai yra ypatingo tipo įmonė, turinti apartamentus, aikšteles, verslo pastatus, prekybos centrus, medicinos įstaigas, automobilių stovėjimo aikšteles ir kitų panašių objektų. Įmonė reguliuojama ypatingu būdu. Ji turi mokėti iki 85% (bendrai priimtina norma) pajamų, kurios iš esmės yra nuomininkų pinigai, akcininkams. Kiekvieną mėnesį. Vadinasi, tu gauni dalį nuomos tiesiai į savo VP sąskaitą.

O čia jau du zuikiai vienu šūviu!

Dauguma žmonių svajoja turėti butą ar namą ir jį išnuomoti. Tačiau prisiminkite, kad pirmiausia turite nusipirkti tą prakeiktą dalyką. Sumokėkite bent jau 25% pradinės vertės, likusią sumą padengdami iš paskolos. Ieškoti nuomininkų. Remontuoti, atnaujinti. Ir dar daug kitų rūpesčių.

Iš kitos pusės, perki tiek REIT akcijų, kiek nori ir jie viską kitą atlieka už jus. Tau beliks gauti dividendus. Ir tai gali būti solidūs dividendai, svyruojantis nuo 6% iki 8%, priklausomai nuo rinkos sąlygų.

Komunalinės paslaugos – labai panašios į NT investicinius fondus. Esi namie? Įjunk šviesą, prisipilk stiklinę šalto vandens, nusiplauk rankas šiltu vandeniu, išnešk šiukšles. Šias ir kitas paslaugas tau tiekia komunalinių paslaugų įmonės. Tu joms moki. Ir ne tiek jau mažai. Laaaabai daug žmonių negali be viso to gyventi ir todėl moka laaabai daug pinigų kompanijoms, kurios akcininku gali būti ir tu.

Ir dar. Nepirksi naujo telefono ar naujų slidinėjimo batų, kol nesumokėjai komunalinių mokesčių. Tai priežastis, kodėl tu privalai portfelyje jų turėti. Dividendai tau padengs dalį tų pačių komunalinių mokesčių. O gal net ir visus. Bet ne iš karto. Tai ko vis dar sėdi ant sofos???

12. Įjunk „autopilotą”!

Daugelis finansų maklerių įmonių teikia automatinio dividendų perinvestavimo paslaugą (DRIP). Pasinaudok ja ir tau nereikės kiekvieną kartą pačiam keltis, įsijungti platformą ir pateikti pavedimą rinkai pirkti akcijas. Aš matau, kad tingėsi ir praleisi šią puikią progą. Automatizuok tai.

Čia yra tik vienas minusas. Automatas darys tai, kas jam liepta. Jis pirk akcijas už bet kokią kainą. Ir tikrai bus taip, kak jis pirks aukštumose ir jam pritrūks vieno cento, kad nupirktų dar vieną akciją. O tu gali rinką stebėti pats ir nusipirkti ne vieną papildomą, o dvi ar tris papildomas akcijas per korekciją. O čia jau du zuikiai vienu šūviu!

Pabaigai

Na ir ką mes čia turime? O gi ne ką kitą, kaip nuosavą pinigų spausdinimo mašiną. Legalią. Kol kas dar tik mašinytę, bet ji turi tendenciją greitai augti.

Visi turėtų investuoti. Nieko iš to jūsų nemokė pagrindinėje mokykloje, nei vidurinėje, nei kolegijoje ar universitete. Vyriausybė nori avių, o ne finansiškai išsilavinusios visuomenės.

Tai pradėk investuoti tiesiog dabar. Mielai padėsiu išsirinkti akcijas ir sudaryti investicinį portfelį. Tu tik pradėk investuoti. Pradėk dabar!

Ačiū, kad perskaitėte straipsnį!

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.