Šeštadienis, 27 balandžio, 2024
Straipsniai

Kaip investuosime 2021 metais? The Great Reset

Kaip investuosime 2021 metais, kai praėjusieji metai mus nustebino visomis prasmėmis? Mes teisingai nuspėjome, kad 2020 m. recesija prasidės Kinijoje ir paplis beveik po visą pasaulį. Tik niekas negalėjo nuspėti, kad priežastys bus ne ekonominės, o medicininės. Ir dabar mums belieka spėlioti, kiek laiko truks poveikis ir kokios bus pasekmės.

Akivaizdu, kad rinkose ir toliau daugiausia dėmesio bus skiriama mažėjančiam epidemijos mastui, ekonomikos atsigavimui ir politinei rizikai. Tačiau tikimasi, kad 2021 m. ekonomikos atsigavimas iš karto nenormalizuos palūkanų normos. Kaip žinome, centriniai bankai kiekybinį palengvinimą žada tęsti iki 2022 metų.

Todėl investuotojai pirmenybę vis dar teiks akcijoms, bent kurį laiką arba visus metus. Bus patrauklios korporatyvinės ir su infliacija susietos obligacijos. Vyriausybių obligacijų pajamingumas toliau mažės.

Pernai rašėme:

Kas čia įdomiausia ir ką čia būtina mums visiems įsisąmoninti, kad keičiantis kalendorinei datai, keičiasi tik kalendorinė data. Daugiau niekas. „Ancertenčius“ rinkose kaip buvo, taip ir liks. Nes, Karlai, įsikalk sau į galvą, tai ne rinkos būsena, o tik rinkos projekcija žaidėjų smegenyse. O šie visada rinką vertina subjektyviai.

Šiemet drąsiai pasirašome po šituo. Žmonija nesikeičia, keičiasi tik technologijos ir jų sąlygotas gyvenimo tempas. Tas džiugina, nes greičiau bus susitvarkoma su įvairaus plauko pandemijomis. Obettačiau, greičiau judama į pražūtį arba Šviesų rytojų. Čia jau kiekvieno asmeninis pasirinkimas…

The Greate Reset

Aišku, kad čia kalba apie pandemiją, vakciną ir popandemininį gyvenimą. Ekspertai kol kas nesutaria, kiek reikia paskiepyti gyventojų, kad susidarytų bendruomeninis imunitetas. Taip pat šalių politikai svarsto skiepyti privalomai ar savanoriškai? Dar svarstoma įvesti Geltonas korteles – tarptautinius keliautojo vakcinacijos pažymėjimus.

Visuomenę dar neramina šalutinis vakcinų poveikis. Ir čia plati erdvė konspiracijų teorijoms. Antikaukininkai prisijungs prie antivakserių ir dar labiau drums visuomenės sąmonę. Pasipriešinimas bus didelis. Ir investuotojai turi to nepamiršti, investuodami į kelionių, avia ir panašaus pobūdžio kompanijas.

The Great Reset terminą sugalvojo taip vadinamas Davoso elitas, kuris pasisako už skubų kapitalizmo atnaujinimą, kad būtų užtikrinta lygybė ir tvarumas. Anot jų, dabar parankiausias metas pasinaudoti ketvirtąja pramonės revoliucija Big Tech, siekiant išspręsti sveikatos ir socialines problemas.

Per pandemiją iškilo valstybių skolų, bankrotų ir skolų restruktūrizavimo klausimas. Šitas klausimas egzistuoja nuo 2008-9 m. pasaulinės finansų krizės, kada reikėjo gelbėti įsiskolinusias valstybes (Grexit). Dabar valstybių skola dar labiau išaugo dėl vyriausybių pandemijos pagalbos paketų finansavimo. Italijos ministrų tarybos sekretorius Giuseppe Conte ECB pasiūlė apsvarstyti galimybę „atšaukti pandemijos metu pirktas valstybės obligacijas arba visam laikui pratęsti jų terminą”.

Tačiau investuotojai pinigų rinkoje skolas vertina kitaip nei prieš 12 metų. CDS yra vis dar žemame lygmenyje. Bet šitą situaciją ateinančiais metais stebėsime labai atidžiai, nes ji gali pasikeisti į blogąją pusę ir tai bus jau rimtas signalas panikuoti:

Kaip investuosime 2021 metais? The Great Reset

Verslas taip pat turės reaguoti į ilgalaikius vartotojų elgesio pokyčius, kuriuos sukėlė pandemija. Apibendrinant, negalima grįžti į ankstesnį priešpandeminį pasaulį ir rinkos turės prisitaikyti. Bet tik ne FED. Jų know-how gelbėti šalies ekonomiką pinigų spausdinimu investuotojams suprantamas kaip saugumo pagalvė.

Nafta

Praėjusiais metais bene labiausiai rinkas nustebino tai, kad žaliavų kainos, o būtent WTI naftos kaina gali būti neigiama. Ir tai jau faktas, įvykęs dėl NYMEX biržos sprendimo nestabdyti prekybos, gegužės mėn. kontraktų kainai artėjant prie nulio. CFTC komisijos ataskaita apie šį reiškinį yra paskelbta čia.

Kaip investuosime 2021 metais? The Great Reset
WTI, 1H

OPEC tikisi, kad 2021 m. pasaulinė naftos paklausa bus mažesnė nei tikėjosi anksčiau, t.y. sieks apie 95.89 mb/d. Prognozes mažina netikrumas dėl COVID-19 poveikio ekonomikoms ir darbo rinkoms per 1-mą 2021 m. pusmetį. Prognozuojama, kad 2021 m. pasaulinis BVP augs apie 4.4%, pagrinde dėl kylančių rinkų ir Azijos valstybių.

Tai, iš esmės, galima suprasti, kad naftos kainos 2021 m. augs labai santūriai, jei augs apskritai… Arba kol nepasikeis situacija iš pagrindų.

Auksas ir taurieji metalai

2020 m. aukso rinkai buvo labai palankūs po kritimo kovo mėn. iki 1 470 USD už Tr. unciją. Tačiau padidėjus ekonominėms rizikoms, kaina pakilo į rekordines 2 069 USD už Tr. unciją aukštumas. Tačiau šis kilimas prarado tempą ir jėgą, kai pasirodė informacija apie greitą vakcinos pasirodymą bei pradėtą skiepų kampaniją. Atsirado lūkesčiai, kad 2021 m. pasaulinė ekonomika jau pradės atsigauti. Per visus kalendorinius metus aukso ateities sandorių kaina vis tiek pakilo apie  20%.

Aukso kainai prognozuojamas kilimas ir visais ateinančiais metais. Esminės to priežastys – klasikinės: nulinės bazinės palūkanos. Tai pagrindinis aukso kainos variklis. O jos tokios bus visais 2021 metais. Tuo niekas neabejoja.

Sidabras, žinoma, yra blizgantis aukso šešėlis. Jų kaina labai koreliuoja, tačiau viena arba kita kartais juda labiau už kitą. Tai vienu ar kitu momentu verta labiau pirkti arba vieną metalą, arba kitą. Ką pasirinkti tuo momentu, mums padeda Gold Silver ratio:

Kaip investuosime 2021 metais? The Great Reset
GSR

Platinos ir paladžio kainas augins pramoninė paklausa, jei tikėsime prognozėmis apie ekonomikų atsigavimą. Čia yra įdomi ir plati tema. Tai prie jos grįšime atskiru straipsniu artimiausiu metu.

Akcijos

Akcijos ir toliau išliks patrauklia, gal net patraukliausia turto klase. Jos bus žiauriai įdomios ir dar įdomiau bus rasti perspektyvius investavimo sektorius. Ir Investuotojų toliau negąsdins jokie Shiller PE Ratio, kuris vis kyla ir vis grasina rinkų griūtimi, bet niekas taip ir negriūna.

Kaip investuosime 2021 metais? The Great Reset
Shiller PE Ratio
Indeksas / P/E2020 m. galePrieš metusPrognozuojamas
S&P 500 Index40.4025.5926.75
NASDAQ 10039.4527.5532.79
Šaltinis: Wsj.com

Kokie sektoriai mums gali būti įdomūs?

EV ir baterijos

Neabejojame, kad elektromobilių kompanijų akcijos investuotojus ir toliau domins su ne mažesniais lūkesčiais. Bet laikui bėgant, o jis kaip tik dabar ir bėga, pradės aiškėti, kas yra kas rinkoje. Kas realiai yra stiprus rinkos konkurentas, o kas tik pasipuikuoti hyp’e panorėjęs povas.

Tai reiškia, kad investuotojai iš savo favoritų pareikalaus stabilių pajamų demonstravimo, pelno generavimo ir dividendų mokėjimo. Kol kas tokiomis savybėmis pasižymi klasikinių automobilių grandai. O ir šie dividendus moka tik gerais laikais, be to, jie lipa ant kulnų EV rinkos startuoliams.

Bet Kinija yra rimtas žaidėjas. Čia yra išvystyta EV infrastruktūra ir patys automobiliai, valstybės palaikomi, kuriami jau daugiau nei 10 metų. Vien Contemporary Amperex Technology (300750) valstybės pagalba tapo daugiamilijardinės kapitalizacijos kompanija ir kontroliuoja ketvirtį visos EV baterijų paklausos.

Ši kompanija tiekia akumuliatorius perkamiausiam praėjusių metų Prancūzijos elektromobiliui Peugeot e-208. Ir jei akumuliatorius sudaro nuo ketvirtadalio iki trečdalio automobilio kainos, tai beveik visas vyriausybės skirtas €7 000 ‘green bonus’ atitenka CATL kompanijai.

Jau vien čia turime du sektorius: geriausias, prieinamiausias ir toliausiai važiuojantis automobilis, kuriame akumuliatorius sudaro ne daugiau ketvirčio kainos; ir EV akumuliatorių gamintojas, kurio produktas nebūtinai pigiausias, bet efektyviausias ir labiausiai perkamas EV gamintojų. Technologijos čia tobulės nuolatos, tik jų ribas nustato Energijos tvermės ir Termodinamikos dėsniai.

Žalioji energetika

Nedaug pasukam į šoną, nes žalioji arba atsinaujinanti energetika yra susijusi su EV ir vyriausybių prioritetais. Šitas bumas prasidėjo šio šimtmečio pradžioje, taip pat buvo finansuojamas vyriausybių (net ir Lietuvoje), tačiau atėjus 2008-9 m. pasaulinei finansinei krizei ir nutrūkus subsidijavimui, sektorius papuolė į savotišką stagnaciją.

Gerai prisimenu, kaip stebėjome First Solar akcijų kainos 1278% šuolį per trumpą laiką ir jos -97% kritimą, kai bumas ir ažiotažas pasibaigė. Tai tokia rizika egzistuoja ir EV boom’ui…

Tačiau šiandien žalioji energetika vėl tampa aktuali ir investuotojai atsisuka į šios sektoriaus kompanijų akcijas. Vien tik First Solar akcijų kaina per visus 2020 metus kilo apie 80%. Todėl tokios ir panašios akcijos turėtų būti jūsų portfelyje. Aišku, atsižvelgiam ir į Kinijos kompanijų konkurenciją.

Skaitmeninis pasaulis

Mes ir čia turime kelis išsišakojimus šiame įdomiame sektoriuje: 2020 m. „išpopuliarėjusi” nuotolinė veikla; Dirbtinis intelektas bei Big Data; socialiniai tinklai ir jų transformacijos; į čia verta įtraukti blockchain technologiją, t.y. kriptoindustriją.

Hibridinis verslo ir darbo rinkos modelis pareikalaus tokių kompanijų, kaip Microsoft, Accenture, Amazon, Zoom, Adobe ir pan. išplėsti ir patobulinti savo paslaugų spektrą. O laisvalaikiu pasirūpins Netflix, Instagram, Facebook, Reddit ir daug kitų kompanijų.

Kaip investuosime 2021 metais? The Great Reset
Šaltinis: Cdn.net

O internetas kiekvieną minutę generuoja didžiulius duomenų srautus. Nuotraukos, vaizdo įrašai, į internetą įkeltos žinutės, pokalbiai su kurjeriais, reakcijos į kitų žmonių veiklą ir atliktos operacijos – visa tai yra skaitmeniniai pėdsakai, palikti įvairiose svetainėse. Tinkamai sukatalogavus ir apdorojus, jie turi daugybę paskirčių, leidžiančių technologijų gigantams uždirbti tikrai didelius pinigus.

Kiekvieną 2020 m. minutę YouTube vartotojai įkėlė vidutiniškai 500 valandų vaizdo įrašų, Whatsapp siuntė 41.6 mln. pranešimų, 2.7 tūkst. žmonių įsidiegė TikTok, Instagram prisijungė 347 tūkst., o Twitter 319 naujų vartotojų, o vartotojai internete išleido milijoną dolerių.

Kaip investuosime 2021 metais?
Šaltinis: Cdn.net

CDN.net prognozuoja, kad iki 2025 m. duomenų sfera išaugs iki 175 zettabaitų. Iš kur šie duomenys? Juos teikia daugybė prietaisų: pradedant kompiuteriais, telefonais ir žaidimų konsolėmis, baigiant miesto stebėjimo kameromis. O už duomenų slypi potencialūs pinigai. Gautą informaciją verslas naudos klientų aptarnavimo procesams (paslaugų personalizavimui) tobulinti, naujoms rinkoms laimėti, darbo vietos efektyvumui didinti ar konkurenciniams pranašumams kurti.

Čia ir yra tai, ką vadiname The Great Reset. Dideles duomenų bazes analizuoti gali dirbtinis intelektas, o jam į pagalbą puikiai ateina blockchain’e surinkti duomenys. Todėl AI ir blockchain kompanijos (ne tos, kurios perka bitcoin ir ethereum) šiais metais gali turėti didelį populiarumą.

Laisvalaikis ir kelionės

Na, ir pasibaigs karantinui ir pandemijos, kai atsidarys sienos ir žmonės galės laisvai judėti, avialinijų, kelionių organizatorių kompanijų akcijų kainos išaus, nes jos akivaizdžiai nuvertintos, tai jų augimo potencialas dabar yra aukštas.

Ir labai tikimės, kad ilgai laukti nereikės ir jau vasaros atostogų sezono metu matysime pilnus lėktuvų reisus, pilnus viešbučius, klegančius kurortus. Antroji Covid-19 banga jau pasibaigė. Laukiam trečios. Laukiam?

Kaip investuosime 2021 metais?

Dar yra įdomus va šis sektorius… Ir pagrindinis investavimo į akcijas principas lieka nepasikeitęs:

Perkam tik atpigusias akcijas. Kaip ir visur kitur, mokėti brangiai nėra jokios prasmės.

Taip pat skaitykite

Pinigai ir infliacija

Monetarinės politikos formuotojai visame pasaulyje savo sprendimais nieko nestebino ir pinigų bazinės palūkanų normos liko savo istorinėse žemumose. Bet padidėjo „kiekybinio palengvinimo” mastai, nes likvidumo problema užgriuvo ne mažesniu mastu nei prieš 12 metų.

JAV dolerio indekso kursas praėjusiais metais pajudėjo ten, kur jam ir lemta, kur jį nukreipė FED. Tačiau silpnas doleris nereiškia, kad jis praranda pagrindinės pasaulinės rezervinės valiutos statusą. Jo nepakeis net juanis. Kinijoje per didelė valstybės kontrolė ir aukštas struktūrinis einamosios sąskaitos perteklius.

O pernai JAV dolerio, kaip safe haven, patrauklumas sumažėjo dėl išaugusio investuotojų rizikos apetito. Technologijų akcijų kainos pernai augo triženkliais pokyčiais.

Dėl plataus masto kiekybinio palengvinimo išaugo rinkos lūkesčiai dėl infliacijos. Ji žema jau visą šį šimtmetį ir šiek tiek su nerimu stebime centrinių bankų veiksmus: ar jiems pavyks suvaldyti infliaciją, jei to reikės? Tačiau jau ne tik Japonijos pavyzdys rodo, kad monetarinės politikos lengvinimas infliacijos nesukelia. Tačiau ilgainiui viskas gali pasikeisti.

Va čia centriniams bankams ir ekonomikos teoretikams teks susidurti su naujais iššūkiais ir net peržvelgi teoriją. Infliacija laikome Vartotojiško kainų krepšelio indekso pokyčio tempą. Laisvoje rinkoje kainų lygį lemia pasiūlos ir paklausos balanso dinamika. O paklausos augimas susijęs su darbo rinka. Augantis nedarbo lygis mažina paklausą.

Iš kitos pusės, kainas didina ar mažina kaštai. Didelę kaštų dalį sudaro transportavimas, vadinasi, naftos kainos. Ir kai naftos kainos buvo žemos, infliacija irgi neaugo. Bet dabar situacija rinkoje tokia, kad transportas palaipsniui atsisako naftos ir pereina prie elektromobilių. Vadinasi, naftos kainos infliacijai ilgainiui jokio poveikio nedarys.

Ir čia teoretikams reikės naujo skaičiavimo modelio arba teks susitaikyti su maža infliacija arba net defliaciniu spaudimu. Bet kokiu atveju, ekonomikos vadovėliu „perrašymas” prasidėjo jau 2009 m., ypač su bitcoin atėjimu į rinką. Bendrai paėmus, mes, kaip investuotojai, negalime reguliuoti infliacijos. Mums belieka atidžiai stebėti situaciją rinkoje ir rinktis tokius investicinius instrumentus, kurių grąža gerokai viršytų infliaciją. Visais laikais tai buvo akcijos.

Kriptovaliutos

Per 2020 metus bitcoin kaina pakilo apie Bitcoin 308% (Tesla kilo 743%). Viena iš bitcoin kainos kilimo ir naujų aukštumų pasiekimo priežasčių yra institucinių investuotojų atėjimas į rinką. Bet tai nėra visiškai teisingas teiginys. Instituciniai investuotojai į rinką jau atėjo 2018 m. kai buvo paleisti Bitcoin ateities sandoriai reguliuojamoje rinkoje.

Tik šioje rinkoje instituciniai gauna šiokį tokį likvidumą. Spot rinka jiems yra visiškai nelikvidi, todėl labai rizikinga ir neįdomi. Tačiau į šią rinką atėjo kiti stambūs žaidėjai. Juos būtų galima pavadinti „juridiniais banginiais”. Tai kriptoindustrijoje veikiančios privačios bendrovės, optimistiškai nusiteikusios bitcoin atžvilgiu.

Kitiems instituciniams investuotojams ateiti dar trukdo rinkos reguliavimo reglamento nebuvimas. Bet mes tikimės, kad pagaliau prasidėjęs šis procesas šiais metais dar labiau paspartės. Ypač procesą gali paspartinti teisminis procesas prieš kompaniją Ripple bei Diem stablecoin’o pasirodymas.

Bitcoin vis dar „neatsakė” į klausimą, valiuta jis yra ar vertės saugotojas? Praėjusiais metais jo koreliacija su auksu siekė vos ne 0.90. Tai tarsi parodo, kad investuotojai jame rado safe haven instrumentą. Tačiau jau lapkričio vidurio koreliacija pasidarė neigiama – bitcoin labiau į akcijas panašus rizikos instrumentas. Na o valiuta jis vis dar netapo. Todėl klausimas eilinį kartą perkeliamas į kitus metus.

Deja, bet daugelis rinkų analitikų sutinka su tuo, kad dėl savo savybių bitcoin dar nėra tinkamas institucinių investuotojų portfeliams, t.y. ir Sumaniems investuotojams. Mes sutinkame su šia nuomone ir, kaip ir pernai, teigiame, kad kriptovaliutos yra geras spekuliacinis instrumentas. Kuo mes ir toliau užsiimsime bei atidžiai stebėsime situaciją kriptorinkoje.

Ekonomikos perspektyvos

Žinoma, mus kažkodėl labiau domina JAV ekonomikos sveikata nei pačios Lietuvos ūkis. Na, visų pirma, tradiciškai stebimos didžiausios ekonomikos; visų antra, dauguma mūsų investuoja doleriais ir investuoja JAV rinkose. Todėl ir užmesime trumpą akį į čia.

Visų pirma, JAV Iždo obligacijų pajamingumų kreivė atitolo nuo recesijos paterno. Ir čia akivaizdžiai matomas FED FOMC vykdomos monetarinės politikos rezultatas. Pernai, dar prieš pandemiją kreivės atrodė labai bauginančiai:

Kaip investuosime 2020 metais?
JAV Iždo VVP pajamingumų kreivė 2019 gale

Lygiai po metų mes matome visai kitokį ir labai optimistinį vaizdą:

Kaip investuosime 2021 metais?

Bet čia reikia atsižvelgti į tą faktą, kad obligacijų pajamingumų kreivė reguliuojama pakankamai dirbtinai. Tai ne investuotojų lūkesčių išraiška, kokia buvo anksčiau. Tai FED prispausdintų pinigų parkūras po kreivę. Ir bankininkai puikiai supranta, kad jie įvarė save į kampą: kas bus, kai QE reikės pabaigti? Na, 2021 dar nusimato ilgas palengvinimas, tai šiame fronte galime likti sąlyginai ramūs.

Iš čia atsiranda akcijų kainų kilimo ekonominė logika. Superlikvidumas rinkoje padarė taip, kad indeksų ateities sandorių rinkoje susidarė Positive Carry. Tai teoriškai laikoma netipine situacija rinkoje, tačiau ji trunka jau daugiau nei 10 metų.

Iš principo tai reiškia, kad artimiausiu metu JAV akcijų kainos dar gali kilti. Drauge jas kels ir lūkesčiai dėl šalies ekonomikos atsigavimo…


Ramių ir pelningų jums 2021 metų!

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.